AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusTek vakayla sınırlı kalmaz

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Almanya’dan gelen turist kafilesindeki 65 yaşındaki kadın turistin koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını, turist kafilesinin bulunduğu Gazimağusa’daki Salamis otelin karantinaya alındığını açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

KKTC’de ilk korona vakası saptandı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Almanya’dan gelen turist kafilesindeki 65 yaşındaki kadın turistin koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını, turist kafilesinin bulunduğu Gazimağusa’daki Salamis otelin karantinaya alındığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Pilli, konuyla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a (T.A.K) açıklama yaptı.

Almanya’nın Balingen şehrinden Pazar akşamı 30 kişilik bir turist kafilesinin KKTC’ye geldiğini belirten Pilli, kafilenin özel bir servisle Gazimağusa’daki bir otele götürüldüğünü kaydetti.

Yüksek ateş şikayeti olan 65 yaşındaki Alman turistin dün akşam Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki karantina merkezine alındığını belirten Bakan Pilli, kadın turistin test sonucunun bu sabah pozitif çıktığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Pilli, 30 kişilik turist kafilesinin Gazimağusa’da konakladığı otelin de karantinaya alındığını, temaslı takibin başladığını kaydetti.

Pilli, kadın turistin genel sağlık durumunun iyi olduğunu, tedavisinin sürdüğünü kaydetti. Pilli gelişmelerle ilgili  açıklamaların ilerleyen saatlerde yapılacağını da belirtti.

Sağlık Bakanlığı son 14 gün içinde Covid 19 hastalığı görülen ülkelerde bulunan ateş, nefes darlığı öksürük gibi şikayetleri bulunanların 0533 85011 88 veya 0548 850 11 88 numaralı KKTC Sağlık Bakanlığı Salgın Ekibi hatlarına 7/24 ulaşabileceklerini duyurmuştu.

İki otel karantinada

Salamis Otel’de ortaya çıkan koronavirüsle ilgili olarak, Salamis Hotel ve otel çalışanlarının ikamet ettiği otel olan İskele’deki Orkide Otel de karantinaya alındı.

Tek vakayla sınırlı kalmaz

Tabipler Birliği Başkanı Gürkut, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan Sabahın Haberleri’ne bağlanarak, Koronavirüs ile ilgili belirtisi olmasa bile virüs taşınabileceğini söyleyerek, Bakanlığın açıklamasını beklediklerini, ama bu vaka ile sınırlı kalmayacağının bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Bakanlar Kurulu,  Koronavirüs gündemiyle olağanüstü toplandı

Bakanlar Kurulu koronavirüs gündemiyle olağanüstü toplandı. Başbakan Ersin Tatar başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısı saat 09.45’te başladı.

Bakanlar Kurulu, dün akşam da aynı gündemle gerçekleştirdiği toplantıda bir dizi kararlar almıştı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık