koronavirusTek doz Covid aşısı ‘düşündüğümüzden daha az etkili’

İsrail’de enfeksiyonlardaki artış, ülkenin gelişmiş aşılama programına ilişkin iyimserliği azaltıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İsrail’de enfeksiyonlardaki artış, ülkenin gelişmiş aşılama programına ilişkin iyimserliği azaltıyor.

İsrail, geçtiğimiz Pazartesi günü rekor 10 bin yeni Covid enfeksiyonu bildirdi. Yapılan açıklama, tek bir doz Pfizer/BioNTech aşısının başlangıçta umulandan daha az koruma sağlayabileceği konusunda tedirginlik yarattı.

The Guardian’ın haberine göre, Ordu Radyosu tarafından bildirilen haberde, Nachman Ash tek bir dozun “düşünülenden daha az etkili” göründüğünü ve ayrıca Pfizer’in önerdiğinden daha düşük olduğunu söyledi.

Buna karşılık, Pazartesi günü Tel Hashomer’deki Sheba Tıp Merkezi tarafından yayınlanan verilere göre, ikinci doz Pfizer aşısını alanların antikorlarında altı ila 12 kat artış oldu.

Bazı aşıların tek bir dozdan sonra iki dozdan daha az etkili olması ve korumanın acil olmadığı gerçeği biliniyor. İlk dozun etkili bir antikor yanıtını teşvik etmesi birkaç hafta sürebilirken, ikinci doz korumayı güçlendirerek farklı yanıtları tetikleyebilir. Pfizer, aşının tek bir dozunun yaklaşık % 52 etkili olduğunu ifade ediyor. Birleşik Krallık gibi bazı ülkeler, ilk doz verilen kişi sayısını en üst düzeye çıkarmak için ikinci dozlarını vermeyi geciktirdi.

İsrail Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Sharon Alroy-Preis, çoğu durumda bunun, bireylerin birikim yapmamış olmasından kaynaklandığını söylese de, binlerce İsraillinin aşıyı aldıktan sonra hastalandığına dair haberler arasında, aşının etkinliğine ilişkin soruları da gündeme getirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık