AktüelEkonomiEkonomi PolitikTedbir planı açıklandı

Cumhuriyet Meclisi olağanüstü toplandı. Her milletvekiline 30’ar dakika konuşabilme imkanı verilen toplantıda ilk sözü Başbakan Tufan Erhürman aldı. Erhürman hükümetin 23 maddelik tedbir planını açıkladı. Sunduğu tedbir planı ile ilgili Başbakan Erhürman muhalefete de seslenerek “bizim göremediğimiz bir şey varsa, fikirlerinizi duymak isteriz” dedi. 1.Temizlik ürünlerinde ve bir takım gıda ürünlerinde indirimin fiyata yansıtılması kaydıyla KDV’de indirime gidilecek. 2. Restoran ve lokantalarda KDV indirimi… Amaç ekonomideki hareketliliğin devam etmesini sağlamak. 3. Beyaz eşyada da KDV indirimine...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 14, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhuriyet Meclisi olağanüstü toplandı. Her milletvekiline 30’ar dakika konuşabilme imkanı verilen toplantıda ilk sözü Başbakan Tufan Erhürman aldı.

Erhürman hükümetin 23 maddelik tedbir planını açıkladı. Sunduğu tedbir planı ile ilgili Başbakan Erhürman muhalefete de seslenerek “bizim göremediğimiz bir şey varsa, fikirlerinizi duymak isteriz” dedi.

1.Temizlik ürünlerinde ve bir takım gıda ürünlerinde indirimin fiyata yansıtılması kaydıyla KDV’de indirime gidilecek.

2. Restoran ve lokantalarda KDV indirimi… Amaç ekonomideki hareketliliğin devam etmesini sağlamak.

3. Beyaz eşyada da KDV indirimine gidilecek. 4. Kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerde vergi iadesi geri gelecek.

4. Kredi kartı veya banka kartı ile ödemelerde vergi iadesi geri gelecek.

5. Döviz cinsinden kiralarda stopajın %13’ten %1’e düşürülmesi karşısında döviz kuru sabitlenecek.

6. Elektrikte çoklu tarifeye geçilecek.

7. Antrepodaki giriş tarihindeki döviz kuru esas alınarak, işlem yapılacak.

8. Vatandaşlara mülk satışında 6 ay süre ile 140 metre kerenin altındaki tapu devir harcı %1’e indirilecek. İlk konut satışı dışındaki tapu devir harcı %6’dan %4’e indirilecek.

9. Alkol ve sarma sigara tütünündeki FİF oranı artırılacak. Paket tütünlerde bu uygulama yapılamıyor.

10. Belli metre karenin üzerindeki ve özellikle havuzlu konutlarda 6 aylık süre için bir defaya mahsus Maliye Bakanlığı’na ödenecek ek bir vergilendirme yapılacak.

11. Casino ve bet ofislerde 6 aylık süre için bir defaya mahsus ilave vergi alınacak.

12. Emekli maaşı alıp, emekli olduktan sonra yeni iş yapanların gelirinde yeni vergi hesaplaması yapılacak.

13. Yabancılara mülk satışında, arsa ve konut sınırına ilişkin mevzuat korunacak. 6 aylık süre ile bir apartman dairesi olan satın alma hakkı 3’e çıkarılacak.

14. Küçük esnafın biriken re-sen vergi borcu, basit usulle hesaplanarak, kapatılması sağlanacak.

15. Bilançoların şirketlerin değerlerini gerçeğe uygun şekilde yansıtmasını sağlamak amacıyla bilanço barışı ile ilgili düzenleme yapılacak.

16. Öğrencilerden alınacak sağlıkla ilgili kesintiler, Sağlık Fonu’na yatırılacak. Yasa gereği Kıbrıs’ın kuzeyinfr ikamet eden yabancı uyrukluların ödeneklerinde de aynı uygulama yapılacak.

17. Çalışma ve ikamet izni ile gelenlerin çocukları için asgari ücretin %5 oranında ödenek alınacak.

18. Otellerde yerli ürün alım-satım sözleşmeleri devlet tarafından teşviklendirilecek.

19. Esnafın birikmiş sigorta borçları dondurularak, güncel ödeme yapmaları sağlanacak. Biriken borçlarını ödemede kolaylık sağlanacak.

20. Vatandaş istihdamı teşviki konusunda çalışma yapılacak.

21. Liman işçilerinin aldıkları ücretlerde kur sabitlemesi yapılacak.

22. Devlet Emlak ve Malzeme tarafından kiralanan ve TL cinsinden geliri olanların kiracıların kira bedellerinde kur sabitlemeye gidilecek.

23. Merkezi İhale Komisyonu tarafından yapılan tüm ihalelerde avans uygulaması yapılacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık