AktüelGazedda'nın GündemiTDP tanımadığı Cumhurbaşkanını ziyarete neden gitti?

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı yemini sırasında meclise girmeyen Toplumcu Demokrasi Partisi, bugün diğer partilerle birlikte Ersin Tatar’ı ziyaret etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı yemini sırasında meclise girmeyen Toplumcu Demokrasi Partisi, bugün diğer partilerle birlikte Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

18 Ekim’de gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi sonrasında Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar, mecliste temsil edilen siyasi partileri kabul etti. Tatar’ın davetiyle, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan görüşmede, 2021 Mali Yılı Bütçesinin Meclise sevk edilmesiyle ilgili süreç ele alındı. 

Öte yandan, Tatar’ın yemin edeceği gün sosyal medya üzerinden yurttaşlara duyuru yapan Toplumcu Demokrasi Partisi, Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamayla, Ersin Tatar’ın yemin törenine katılmayacağını duyurmuştu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı ve hukuki sonuç haline gelen sandık sonucu bir gerçeklik olarak önümüzde dursa dahi; tarafsızlığını yitirerek seçime müdahil olanları, bu uğurda yaptıklarını ve yapılanlara sesiz kalanları veya işbirlikçisi haline gelenleri kabul etmemiz, bunu içselleştirme ve sessiz kalmamız mümkün değildir. Seçim sürecinde tarafsız olması ve Kıbrıs Türk demokrasisine saygı duyması gerekirken, tam aksine Kıbrıs Türk demokrasisine darbe vuranların himayesinde düzenlenecek yemin törenine katılmamız mümkün değildir. TDP olarak Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenecek yemin törenine Partimiz milletvekilleri nezdinde katılmayacağımızı değerli halkımıza saygıyla duyururuz.”

Peki ne değişti? Müdahale sona mı erdi? Seçim sonrası yurttaşlar arasında oluşan havayı arkasına almaya çalışan Toplumcu Demokrasi Partisi, “müdahale” söylemlerinin sona ermesinin ardından kaldığı yerden devletçilik oynamaya devam etme kararı mı aldı?

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık