AktüelEkonomi PolitikTC’ye 17 milyon TL, Asya bebeğe 10 bin TL

Yangınlardan dolayı Türkiye’ye 17 milyon TL gönderen atanma hükümet, Asya Bebeğin tedavisi için 10 bin TL’lik yardım yapmayı uygun buldu. Destek, Ersan Saner adına değil, Başbakanlık adına yapıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yangınlardan dolayı Türkiye’ye 17 milyon TL gönderen atanma hükümet, Asya Bebeğin tedavisi için 10 bin TL’lik yardım yapmayı uygun buldu. Destek, Ersan Saner adına değil, Başbakanlık adına yapıldı. 

SMA hastası Asya bebeğin yaşaması ve ihtiyacı olan 2.5 milyon Dolar’lık ilacına kavuşması için binlerce gönüllü insan aylardır bağış toplama mücadelesi veriyor.

Herkesin kendi bütçesi doğrultusunda katkı koyduğu kampanya için Başbakan Saner de Başbakanlık adına bağışta bulundu. Geçtiğimiz günlerde TC’de yaşanan yangınlar için bağış kampanyası başlatan ve 17 milyon TL toplayıp AFAD’a gönderen Azınlık Hükümeti’nin atanmış Başbakanı Saner, aynı cömertliği kendi yurttaşı için göstermedi.

“Asya’nın sağlık hakkına kavuşması devletin yükümlülüğü”

Sağlık hakkı en temel insan haklarından bir tanesidir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde (Madde 25) ve Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesinin 12. maddesinde de açıkça belirtildiği üzere uluslararası belgelere taraf devletler hastalıkların önlenmesi, tedavisi ve kontrolünde ve hastalık halinde her türlü bakımın sağlanmasında gerekli şartların yaratılmasından sorumludurlar.  Bu sorumluluk aynı zamanda devletin yaşam hakkını koruma yükümlülüğüdür. 

Tüm insan hakkı sözleşmeleri sağlık hakkını veya tıbbi bakım hakkını gerek sözleşme içinde düzenlemiş gerekse denetim organlarının verdiği kararlarla kapsamı içine almıştır. Tüm devletler gibi kktc devleti de bu sözleşmelere atıfta bulunarak sağlık hakkını korumayı taahhüt eder. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık