AktüelEkonomi Politik“TC’nin yasa dışı faaliyetlerinden endişe duyuyoruz”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz’deki gerginlik hakkında açıklamalarda bulunarak “Diplomatik çözümden yanayız” dedi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 13, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz’deki gerginlik hakkında açıklamalarda bulunarak “Diplomatik çözümden yanayız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis gerçekleştirdikleri temasların ardından ortak açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo açıklamasında ABD’nin, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki Kıbrıs’taki yasa dışı faaliyetlerinden dolayı duyduğu endişeyi dile getirirken gerilimlerin herhangi bir çözüm getirmediğini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kıbrıs ziyaretine Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile üçlü görüşmede bir araya geldi.

Başkanlık Sarayı’na saat 21.00’den sonra gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, burada ilk önce Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ardından ise Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından karşılandı. Daha sonra ise  heyetler arası görüşmeye geçildi.

Pompeo’ya, görüşme sırasında ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Judith Garber de eşlik etti.

Bölgede yaşanan gerginliğin Doğu Akdeniz’de çözüm üretmeyeceğini kaydeden Pompeo, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bölgedeki gerginliğe ilişkin telefon görüşmesi yaptığını hatırlattı.

Denizlerle ilgili konularda bir anlaşmaya varılması gerektiğini söyleyen Pompeo, diplomatik çözümden yana olduğunu ifade etti.

Pompeo açıklamasında ayrıca Washington’un, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki doğal kaynaklardan faydalanması hakkına destek verdiğini belirtti.

“Güvenlik alanında işbirliği bölgede daha önemli hale geldi. Doğu Akdeniz birçok ülkeyi bir araya getirebilir ve enerji ile yeni pazarlar yaratılabilir” diyen Pompeo enerji kaynaklarının Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler tarafından paylaşılacağını da kaydetti.

Pompeo, Kıbrıs sorununa ilişkin diyaloğun yeniden başlamasının gerekli olduğunu da ifade etti.

Pompeo, iki ülke arasında imzalanan karşılıklı anlayış memorandumunun önemini de vurguladı.

Anastasiadis’ten Pompeo’ya teşekkür

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis açıklamasında, Pompeo’nun ziyaretinin ABD’nin, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin samimi endişesini açıkça gösterdiğini ifade ederken Pompeo’ya teşekkürlerini  sundu.

Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’i içerisindeki yasa dışı sondaj faaliyetlerini kınamasına ilişin olarak istikrarlı tutumundan dolayı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ABD hükümetine yönelik takdirini de dile getirdi.

Anastasiadis açıklamasında ABD’nin Doğu Akdeniz’deki ihtilafların diyalog aracılığıyla çözümlenmesi şeklindeki tutumuna destek belirtti.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununa ilişkin sürecin, Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlamasına ilişkin taahhüdünü yinelerken  Türkiye’nin  sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’i içerisindeki değil kapalı Maraş’a ilişkin kışkırtıcı ve saldırgan faaliyetlerini sona erdirmesinin de zaruri  olduğunu ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık