AktüelGazedda'nın Gündemi“TC’nin Kıbrıs’taki yasadışı faaliyetleri bir korsanlık hareketi ve AB’yi aşağılamadır”

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) yasa dışı faaliyetlerinin bir korsanlık hareketi ve Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik bir aşağılama olduğunu belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 21, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) yasa dışı faaliyetlerinin bir korsanlık hareketi ve Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik bir aşağılama olduğunu belirtti.

Pazartesi günü yapılan açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı MEB ve uluslararası hukuka uyumlu şekilde Mısır Arap Cumhuriyeti ile 2003 MEB Sınır Anlaşması imzalayan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kıta sahanlığı içerisinde Türkiye’nin yakında yasa dışı sondaj faaliyeti girişimini en net şekilde kınadı.

Açıklamada, “Bu deniz bölgesi, Avrupalı ENI ve TOTAL şirketlerine usulünce araştırma izninin verildiği Blok 6 ve 7 sondaj alanıdır. Bu bloklarda hidrokarbon inceleme ve araştırma hakkı, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku, ayrıca alışılmış uluslararası hukuka uygun Türkiye dâhil her ülkeyi dışta tutarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nindir” denildi.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, bir yıldan az bir süre içerisinde altıncı kez açıklanan yeni Türk sondajının, insanlığı tümden etkileyen yıkıcı benzersiz salgının ortasında açıkça yasa dışı yayılmacı planlar izlemeye devam etmekte olan Ankara’nın gerçek niyetinin açığa çıkması olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı, bu yeni yasa dışı korsanlık hareketinin, uluslararası hukukun, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ve yargının ciddi bir ihlalini oluşturduğuna, aynı şeyin Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’i içerisinde yürüttüğü ve devam eden yasa dışı sismik araştırmaları, Doğu Akdeniz’de barış ve güvenliği riske atan Kıbrıs çevresindeki denizlerde devam eden ‘askerileştirme’ için de geçerli olduğuna dikkat çekti.  

Bunlara ek olarak Lefkoşa, Türkiye’nin artan kışkırtıcı faaliyetlerinin, yakın geçmişte yaptırım uygulamaları çerçevesinde, Türk devletine ait petrol şirketi, Türk Petrolleri Anonim Şirketi’nin, iki üst düzey yetkilisine sınırlayıcı tedbirler uygulayan Avrupa Birliği’nin kendisi için de açığa çıkan bir aşağılama olduğu ifade edilen açıklamada son olarak şöyle denildi:

“Bir kez daha, Türkiye’nin yasa dışı sondajlarına katılan, Kıbrıs’ın deniz yetki alanı içerisindeki her türlü yasa dışı faaliyette her türlü işbirliği ve yardım yapan gerçek ve tüzel kişilere, bu işbirliği ve yardımlarına hemen son vermeleri çağrısında bulunuruz. Kıbrıs Cumhuriyeti çıkarlarını savunmaya devam edecek, bunun için uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku temelinde, her türlü yasal haklarını kullanacaktır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık