koronavirusTC’nin Kıbrıs’a gelmesine izin vermediği uçak, rota değişerek Kıbrıs’a ulaştı

Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne 36 ton tıbbi malzeme taşıyan uçağa, Türkliye'nin hava sahasına girmesine izin vermedi. Dün öğle saatlerinde Kıbrıs'a gelmesi planlanan uçak, Rusya üzerinden gecenin geç saatlerinde Kıbrıs'a vardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 14, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne 36 ton tıbbi malzeme taşıyan uçağa, Türkliye’nin hava sahasına girmesine izin vermedi. Dün öğle saatlerinde Kıbrıs’a gelmesi planlanan uçak, Rusya üzerinden gecenin geç saatlerinde Kıbrıs’a vardı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Yiannis Karousos Twitter’dan yaptığı açıklamada, Çin’den 36 ton tıbbi malzemenin, Çarşamba gecesi geç saatlerde Kıbrıs’a vardığını duyurdu.

Uçağın dün öğlen 13:30’da Larnaka’ya gelmesi planlanmaktaydı. Ancak, Türkiye’nin uçağa Türk Hava Sahası üzerinden uçma izni vermemesi nedeniyle, uçak Moskova’ya yönlendirildi.

Ulaştırma Bakanı Yiannis Karousos yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Türkiye, uçağın Kıbrıs’a ulaşması için hava sahasına girmesine izin vermedi, bunun sonucunda uçağın rotası yeniden hesaplandı. Uçağın rota değişmesinin ardından Kıbrıs’a ulaşmak için yeterli yakıtı yoktu. Dolayısıyla pilot rotayı değiştirerek, yakıt ikmali için ineceği Rusya’daki Moskova havaalanına yönlendirildi.

Türkiye’nin uçağın hava sahasına girmesine neden izin verilmediği ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, uçağın, tıbbi ekipman getirmek için Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti tarafından kiralandığı da belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık