AktüelGazedda'nın Gündemi“TC’den eğitimli kişiler, seçim için Kıbrıs’ta çalışma yaptı”

İyi Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ahat Andican Haber Türk kanalında Fatih Altaylı’nın sunduğu programda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptıkları müdahaleyi gayet rahat bir açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 21, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

İyi Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ahat Andican Haber Türk kanalında Fatih Altaylı’nın sunduğu programda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptıkları müdahaleyi gayet rahat bir açıkladı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde Cumhurbaşkanlığı seçimi sona erdi. Müdahale tartışmaları gölgesinde süren ve Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçildiği yarış sonrası, Mustafa Akıncı siyasetten çekildi, sol tandanslı ana akım partilerden ise müdahale iddialarıyla ilgili herhangi bir ses çıkmıyor. Bu sırada, Türkiye’de örgütlü İyi Parti milletvekili Prof. Dr Ahat Andican, geçtiğimiz gün katıldığı bir TV programında, müdahale konusunda eğitim görmüş bazı insanların, Kıbrıs’a gönderildiğini ve ev ev çalışma yaptıklarını belirtti.

Andican açıklamasında, seçimin birinci turunda Ersin Tatar %32 civarında oy aldığını, Akıncı’nın ise %28.5 civarında oy aldığını ifade ederek, CTP’nin ise %22 oranında bir oy aldığını kaydetti.

Andican, doğal mantığın CTP oylarının Akıncı lehine çekilmesi olduğunu da ifade ederek, ilk turda seçime katılım oranının %50 civarında olduğunu ancak kimsenin bu katılım oranını değerlendirmediğini belirtti.

Andican sözlerine şöyle devam etti:

Hiç kimsenin olaya bakamadığı, değerlendiremediği de bu oldu. İkinci turda seçime yaklaşık 37 bin civarında yeni seçmen katıldı. Bunu da sağlayan TC’den gönderilmiş olan gruplardır. Bazı bu konuda ciddi eğitim görmüş insanlar, bölgeye gönderildi birinci turdan sonar ve ev ev çalışma yapıldı. Bu kötü bir şey değildir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık