AktüelKıbrıs SorunuTC müzakerelerin başlamasıyla ilgili BM çabalarını misillemeye çalışıyor

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, Kıbrıs barış müzakerelerinin başlaması için Birleşmiş Milletler’in (BM) yeni çabasını misillemeye çalıştığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 19, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, Kıbrıs barış müzakerelerinin başlaması için Birleşmiş Milletler’in (BM) yeni çabasını misillemeye çalıştığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin, Kıbrıs Türk toplumunun yeni liderinin seçiminden sonra, Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ve Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’le akşam yemeğinde varılan görüş birliği temelinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir Konferans toplanması için taahhüdü ve kararlılığı olduğu açıklamasının Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yorumlanmasının ardından Koushos da bir yazılı açıklama yaptı.

Koushos, Berlin’de Kasım 2019’da Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Mustafa Akıncı’nın, 2017’de Crans- Montana’da kalındığı yerden, BM kararları, AB ilkeleri ve AB müktesebatı temelinde, müzakerelere başlanması üzerinde görüş birliğine vardıklarını kaydetti.

Sözcü, Türkiye’nin, Ağustos 2019’da iki liderin, ayrıca Berlin’de Kasım 2019’da Genel Sekreter’in de katılımıyla Crans-Montana’da kalındığı yerden müzakerelere devam etmekle ilgili görüş birliğini istemeyerek müzakerelere katılmak için yeni koşullar ve yeni hükümler belirlediğinin açıkça görüldüğüne dikkat çekti.

Koushos, Türkiye’nin, BM kararlarına, Kıbrıs Üst Düzey Anlaşmalara ve müzakere masasındaki yakınlaşmalara uymayan, kendisinin seçtiği siyasi eşitliği Kıbrıs Rum tarafının kabul etmesini istediğini anlattı.

Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin müzakerelerin kaldığı yerden değil, yeni bir esasta başlamasını, Kıbrıs’ta iki devletli bir çözümde yeni bir sürece girilmesini istediğini vurguladı.   

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık