EkonomiTC Merkez Bankası’nın Döviz Rezervi Bir Haftada 5 Milyar Dolar ‘Eridi’

Türkiye Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi, son bir haftada 5 milyar dolar geriledi. Diken’de yer alan haberde TC Merkez Bankası verilerine göre 11 Kasım’da 106.27 milyar dolar olan brüt döviz rezervi, 18 Kasım itibarıyla 101.28 milyar dolara geriledi. TC Merkez Bankası’nın çifte faiz artırımının ardından düşüşe geçen dolar, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik görüşmelerinin geçici olarak askıya alınmasına ilişkin tavsiye kararı almasının ardından 3.44 sınırına dayanmıştı. Altın rezervi de düştü Altın rezervleri de...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 24, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervi, son bir haftada 5 milyar dolar geriledi.

Diken’de yer alan haberde TC Merkez Bankası verilerine göre 11 Kasım’da 106.27 milyar dolar olan brüt döviz rezervi, 18 Kasım itibarıyla 101.28 milyar dolara geriledi.

TC Merkez Bankası’nın çifte faiz artırımının ardından düşüşe geçen dolar, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik görüşmelerinin geçici olarak askıya alınmasına ilişkin tavsiye kararı almasının ardından 3.44 sınırına dayanmıştı.

Altın rezervi de düştü

Altın rezervleri de 16.23 milyar dolar olurken, bankanın toplam rezervi 117.51 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu da toplam rezervde yaklaşık 6 milyar dolarlık bir düşüşe işaret ediyor.

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Merkez Bankası’nın döviz rezervinin ilk etapta 165 milyar dolara ulaşmasının hedeflenmesi gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan Merkez Bankası’nın altın rezervi 2015 yılında 2.5 milyar dolar azalırken, brüt döviz rezervi 13.4 milyar dolar eridi. Böylece bankanın geçen yıl toplam rezervi 15.9 milyar dolar azalmış oldu.

Hükümetin dolar tahmini ‘fena şaştı’

Kasım 2015’te hazırlanan orta vadeli programda (OVP) 2016 yıl içi dolar hedefi 3 lira seviyesindeydi. Ancak Merkez Bankası’nın kasım ayı beklenti anketine göre yıl sonu dolar kuru tahmini 3.12 TL’den 3.34’e yükseltilmişti.

Dün ABD’li banka J.P. Morgan, Türkiye’de dolar için yıl sonu beklentisini 3.5 lira olarak açıklamıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık