AktüelGazedda'nın Gündemi“TC, işgal ettiği Kıbrıs üzerinde hava sahası talep etmeyi amaçlıyor”

Kıbrıs'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Andreas Mavroyiannis, Kasım-Aralık 2019 döneminde Kıbrıs Cumhuriyetinin hava ve deniz sahalarındaki Türk ihlallerini BM'e rapor etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 23, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Andreas Mavroyiannis, Kasım-Aralık 2019 döneminde Kıbrıs Cumhuriyetinin hava ve deniz sahalarındaki Türk ihlallerini BM’e rapor etti.

4 Şubat 2020 tarihli BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektupta Kıbrıs Daimi Temsilcisi, Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk tarafına Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğinin altını oymaya çalışmak yerine özlü bir barış sürecinin başlaması çabalarına katkıda bulunmaları çağrısı yapıyor. Mektup BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi’nin resmi belgesi olarak dağıtıldı.

Mavroyiannis Türkiye’nin Kıbrıs’ın liman ve hava sahasını ihlalleri konusunda dört belgeyi mektubuna ekledi. Mektupta Türk ticari uçaklarının yasadışı Tympou havaalanını sistemli olarak kullandıkları vurgulandı. 

Büyükelçi mektubunda ihlallerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nde büyük kaygı yarattığını, BM Şartı’nı, uluslararası hukuku, uluslararası kuralları ve düzenlemeleri çiğnediğini, dünya barışı ve güvenliğini tehlikeye soktuğunu, bölgesel istikrarı zedelediğini, uluslararası sivil havacılığı tehlikeye soktuğunu, Kıbrıs’taki hava trafiğine zorluklar yarattığını, barış sürecinin devamı için gerekli koşulların oluşmasını engellediğini vurguladı.

Mavroyiannis, Türkiye’nin eylemlerinin Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenliğini zayıflatmayı, ayrılıkçı kimliği üst düzeye çıkarmayı ve 1974’te işgal ettiği Kıbrıs üzerinde hava sahası talep etmeyi amaçladığını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık