AktüelEkonomi PolitikPolitikaTC Hükümeti’nden Kıbrıs’a Eğitim Ambargosu

Eğitim Bakanlığı’nın din derslerini seçmeli yapması ve “Hala Sultan İlahiyat Koleji” adı altında faaliyet gösteren imam hatip okulunun, denetmen gönderilerek incelemeye alınmasına tepki gösteren Türkiye yetkilileri, eğitim yatırımlarına verdikleri katkıyı yüzde elli oranında, kitap basımına ayrılan bütçeyi de tamamen kestikleri belirtildi. Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı yazılı açıklamada Eğitim Bakanlığı ve dörtlü hükümeti resmi açıklama yapmaya ve dayatmalara direnmeye davet etti. Açıklamanın tamamı şöyle: Türkiye yönetiminin Kıbrıslı Türkler’e uyguladığı ambargo yüzünden bu yıl...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 8, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Eğitim Bakanlığı’nın din derslerini seçmeli yapması ve “Hala Sultan İlahiyat Koleji” adı altında faaliyet gösteren imam hatip okulunun, denetmen gönderilerek incelemeye alınmasına tepki gösteren Türkiye yetkilileri, eğitim yatırımlarına verdikleri katkıyı yüzde elli oranında, kitap basımına ayrılan bütçeyi de tamamen kestikleri belirtildi.

Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı yazılı açıklamada Eğitim Bakanlığı ve dörtlü hükümeti resmi açıklama yapmaya ve dayatmalara direnmeye davet etti.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Türkiye yönetiminin Kıbrıslı Türkler’e uyguladığı ambargo yüzünden bu yıl öğretim öğretmensiz, kitapsız ve okulsuz açılacak.

Bilindiği üzere din derslerinin seçmeli yapılması ve “Hala Sultan İlahiyat Koleji” adı altında faaliyet gösteren imam hatip okulunun, denetmen gönderilerek incelemeye alınmasına tepki gösteren Türkiye yetkilileri, eğitim yatırımlarına verdikleri katkıyı yüzde elli oranında, kitap basımına ayrılan bütçeyi de tamamen kesmişlerdir. Siyasi yaptırımları, ekonomik tehditle hayata geçirme politikası izleyen bu ambargocu zihniyet, Kıbrıslı Türkler’e baskı uygulamaya devam etmektedir. TC’nin uyguladığı ambargodan sadece Kıbrıslı Türkler değil adanın kuzeyinde yaşayan yüzbinlerce TC vatandaşının çocukları da etkilenecektir.

Parayı silah olarak kullanan bu gerici zihniyet, Kıbrıs Türk toplumunu diz çökmeye zorlamayı hedeflemiştir. Öğretim yılının kitapsız, öğretmensiz ve okulsuz açılmasını bahane ederek, Eğitim Bakanlığı ile öğretmen sendikalarını çatıştırmayı hedefleyen bu ambargocu TC anlayışı, çocuklar üzerinden siyaset yapmaktan çekinmemektedir. Adamızın kuzeyinde yaşayan insanların büyük çoğunluğunun TC vatandaşı olduğu gerçeğinden hareketle, kendi vatandaşlarına bile saygısı olmayan bir yönetimin hiç kimseye faydası yoktur. Kendi vatandaşlarını eğitimsiz bırakmaktan bile çekinmeyen bir yönetimin Kıbrıs’ın garantörü olması tam bir talihsizliktir. Konuyla ilgili öncelikle Eğitim Bakanlığı ve dörtlü hükümeti resmi açıklama yapmaya ve dayatmalara direnmeye davet ederiz.

Saygılarımızla

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık