AktüelGazedda'nın GündemiTC Elçisi hakkında önemli iddia

İş insanı Bulut Akacan, babası Mehmet Akacan‘ın vurulmasının ardından yayımlanan videosundaki iddialarına göre, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri yasa dışı emirler verdi.
Gazedda KıbrısŞubat 1, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İş insanı Bulut Akacan, babası Mehmet Akacan‘ın vurulmasının ardından yayımlanan videosundaki iddialarına göre, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri yasa dışı emirler verdi. Öte yandan Akacan’ın iddialarına yönelik Kıbrıs’ın kuzeyindeki Meclis’te bulunan siyasilerden henüz bir ses çıkmadı.

Akacan babasının yarım saat önce vurulduğunu ve bedenine 5 kurşun isabet ettiğini söylediği videosunda, “Bunu Ulucanlar yaptı. Ulucanlar bizleri defalarca tehdit ettiler. Evimizin içine kadar girdiler” dedi.

Akacan, “Restorana kadar girip 10 el ateş ettiler. Sonra bize tehdit mesajları gönderdiler. ‘1 milyon paund para ödeyeceksiniz yoksa biz annenizi, babanızı, kardeşinizi vuracağız’ dediler. Bunun ses kaydını polise verdik” ifadelerini kullandı.

“Başçeri bize ‘Onlar benim köylümdür’ dedi”

Akacan’ın açıklamalarındaki en dikkat cekici detay ise TC Lefkosa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ile ilgili olanlar.

Akacan bu konuyu daha önce de Başçeri ile görüştüğünü, Başceri’nin de kendisine “Onlar benim köylümdür” dediğini iddia etti.

“Davamı zorla geri çektirdiler”

Akacan’ın iddiaları bununla da bitmedi. Akacan darp olayından tutuklu olduğu dönemde de polise yaptığı şikayetini ve davasını geri çekmesi için Başsavcılık aracılığıyla kendisine baskı yapıldığını, Başsavcı’nın da kendisini çağırarak “Davayı geri çek” dediğini anlattı.

“Başçeri’ye soruyorum; Kurtulmak için parayı verelim mi?”

Akacan, bunun karşılığında da kendisinin davalarında yardım sözü verildigini belirterek, davasının baskı ve zorlamayla geri çektirildiğini öne sürdü.

“Şimdi de babama ateş ettiler. Polise daha önce koruma talep ettik. Dedik ki bu insanlar bizden 1 milyon paund isterler. Bize koruma verin. Ama bize yapamayız dediler” diyen Akacan, Büyükelçi Başceri’ye seslenerek, “Eğer gerekiyorsa biz bu insanlara bu parayı verelim ve bundan da kurtulalım. Devlet bize sahip çıkamayacak anladığım kadarıyla” dedi.

Akacan, “Biz kendimizi onlar gibi eşkıyalık yaparak korumayacağız. Biz defalarca devlete sığındık. Girne polis müdürü Kaan bey beni aradı ve koruma veremeyeceğini söyledi. Daha önce de ellerini kollarını sallayarak 10 el ateş ettiler. Kimse onları bulamadı. Daha sonra beni aradılar, ses kaydı aldım, açıkça ‘Türkiye’den de Kıbrıs’tan da siyasiler benim arkamda’ dedi, bu parayı öde, ödeyene kadar da biz senden can alacağız dediler. Haklı da çıktılar. Herkese soruyorum, Büyükelçiye de soruyorum. Bu parayı verelim mi? Çünkü biz eşkıyalık yapmayacağız” dedi.

TC Basın Müşavirliği: “İddialar gerçek dışı ve iftiradan ibarettir”

TC Basın Müşavirliği, iş insanı Bulut Akacan’ın iddialarının ardından açıklama yaptı. Açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik makamı bu akşam bir video paylaşımında iddia edildiği üzere herhangi bir konuda arabuluculuk makamı değildir. Söz konusu iddialar gerçek dışı ve iftiradan ibarettir. Kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık