AktüelGazedda'nın GündemiTayyip Erdoğan’a mesaj mı var?

1974’te Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik başlattığı harekatta kullanılan gemi Çıkarma Plajı’na kurulmaya başlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 4, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

1974’te Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik başlattığı harekatta kullanılan gemi Çıkarma Plajı’na kurulmaya başlandı. Kurulacak olan geminin 128 numaralı gemi numarası ise dikkat çekti. Numara, kktc’li yetkililerden Recep Tayyip Erdoğan’a bir mesaj olarak algılandı.

Girne’de Çıkarma Plajı olarak bilinen ve Türkiye’nin Kıbrıs’a başlattığı işgal harekatında, adaya ilk çıkılan nokta olarak bilinen bölgeye müze gemi kuruluyor. Daha önce 20 Temmuz 2020 tarihinde ‘açılışı’ yapılan ve ardından ortadan kaybolan geminin Çıkarma Plajı’ndaki kurulumu başladı. Gemi daha önce Girne Yeni Turizm Yat Limanı’nda ziyarete açılmıştı. 

Geminin müze olarak kullanılması konusu bir yana, geminin numarası ise dikkat çekti. Bilindiği üzere 128 numarası, Türkiye’de Merkez Bankası’ndan kaybolan 128 milyar Dolar’ı anımsattığı için ciddi tartışmalara sebep olmuştu. Bahsi geçen numara, kktc’li yetkililerden Recep Tayyip Erdoğan’a bir mesaj olarak algılandı.

128 milyar dolar tartışması

Uluslararası haber ajansları, TC’nin eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına giden süreçte döviz rezervlerindeki düşüşün etkili olduğunu öne sürmüştü. Reuters haber ajansı, geçen aylarda yayımladığı bir haberde, Albayrak’ın istifa ettiği dönemde Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine getirilen Naci Ağbal’ın Mart ortasında görevden alınmasında rezervlerde yaklaşık 130 milyar dolarlık kayba neden olan döviz satışlarıyla ilgili inceleme başlatmasının rol oynadığını iddia etmişti.

Benzer bir iddia da eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan ve şu anda Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) Genel Başkanlığı’nı yürüten Ali Babacan tarafından da ortaya atıldı. TC Ana muhalefet partisi CHP de bir süredir “128 milyar dolar nerede” sorusunu iktidara yöneltiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık