İnsanYaşamTayvan’da onur yürüyüşü: Eşcinsel evlilik yasallaşsın

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 30, 2016
Djumba Hotel & Cafe

Başkent Taipei’de 14’üncüsü yapılan onur yürüyüşüne organizatörlere göre yaklaşık 80 bin kişi katıldı.

Yerel Taiwan News gazetesi ile AFP’nin bildirdiğine göre, Asya kıtasının en büyük gey etkinliği olarak gösterilen buluşmada Taipei sokakları gökkuşağı renklerine boyandı. Onur Yürüyüşü nedeniyle gündoğumundan günbatımına, 06.30’dan 18.00’e kadar Taipei AVM’nin önündeki Tayvan bayrağının yanına gökkuşağı bayrağı da konuldu.

Geçen yıl da kentteki hükümet binalarının önündeki bayrak direklerine, LGBTİ bireyleri desteklemek için gökkuşağı bayrağı çekilmişti.

Etkinlikte bu yıl önce çıkan talep eşcinsel evliliğin yasallaştırılması.

Bilgi teknolojileri sektöründe çalışan Corinne Chiang, “Evlilik eşitliği talebi, geçen yıldan daha gür bir şekilde haykırılıyor”dedi. 34 yaşındaki Chiang, “Umarım ki eşcinsel evlilik yakında yasallaşır; çocuklarımız iki anneye sahip olur” diye konuştu.

Tayvan’da eşcinsel evlilik, ülke siyasetini egale eden Kuomintang partisinin direnişi nedeniyle geçen mayıs ayındaki denemeye rağmen yasallaştırılamamıştı. Eşcinsel evliliği yasallaştırmak için girişimler devam ediyor.

Başkan Tsai Ing-wen, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, evlilik eşitliğine açık destek verdi.

Kaynak: Diken

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©