İnsanYaşamTayvan’da onur yürüyüşü: Eşcinsel evlilik yasallaşsın

Başkent Taipei’de 14’üncüsü yapılan onur yürüyüşüne organizatörlere göre yaklaşık 80 bin kişi katıldı. Yerel Taiwan News gazetesi ile AFP’nin bildirdiğine göre, Asya kıtasının en büyük gey etkinliği olarak gösterilen buluşmada Taipei sokakları gökkuşağı renklerine boyandı. Onur Yürüyüşü nedeniyle gündoğumundan günbatımına, 06.30’dan 18.00’e kadar Taipei AVM’nin önündeki Tayvan bayrağının yanına gökkuşağı bayrağı da konuldu. Geçen yıl da kentteki hükümet binalarının önündeki bayrak direklerine, LGBTİ bireyleri desteklemek için gökkuşağı bayrağı çekilmişti. Etkinlikte bu yıl önce çıkan talep eşcinsel evliliğin...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 30, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Başkent Taipei’de 14’üncüsü yapılan onur yürüyüşüne organizatörlere göre yaklaşık 80 bin kişi katıldı.

Yerel Taiwan News gazetesi ile AFP’nin bildirdiğine göre, Asya kıtasının en büyük gey etkinliği olarak gösterilen buluşmada Taipei sokakları gökkuşağı renklerine boyandı. Onur Yürüyüşü nedeniyle gündoğumundan günbatımına, 06.30’dan 18.00’e kadar Taipei AVM’nin önündeki Tayvan bayrağının yanına gökkuşağı bayrağı da konuldu.

Geçen yıl da kentteki hükümet binalarının önündeki bayrak direklerine, LGBTİ bireyleri desteklemek için gökkuşağı bayrağı çekilmişti.

Etkinlikte bu yıl önce çıkan talep eşcinsel evliliğin yasallaştırılması.

Bilgi teknolojileri sektöründe çalışan Corinne Chiang, “Evlilik eşitliği talebi, geçen yıldan daha gür bir şekilde haykırılıyor”dedi. 34 yaşındaki Chiang, “Umarım ki eşcinsel evlilik yakında yasallaşır; çocuklarımız iki anneye sahip olur” diye konuştu.

Tayvan’da eşcinsel evlilik, ülke siyasetini egale eden Kuomintang partisinin direnişi nedeniyle geçen mayıs ayındaki denemeye rağmen yasallaştırılamamıştı. Eşcinsel evliliği yasallaştırmak için girişimler devam ediyor.

Başkan Tsai Ing-wen, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, evlilik eşitliğine açık destek verdi.

Kaynak: Diken

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık