AktüelGazedda'nın GündemiTatar’ın suçsuz ilan ettiği Ünverdi ve Çaluda mahkum edildi

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın beraatını ilan ettiği Şerife Ünverdi ve Aytaç Çaluda, mahkeme tarafından suçlu bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın beraatını ilan ettiği Şerife Ünverdi ve Aytaç Çaluda, mahkeme tarafından suçlu bulundu.

Kamalı Haber Ajansı’nın haberine göre, 2012-2013 yıllarında Çalışma Bakanı olan Şerife Ünverdi ile o dönemki Özel Kalem Müdürü olan ve 2018 yılında Cumhuriyet Meclisi’nin kararıyla dokunulmazlığı kaldırılan milletvekili Aytaç Çaluda aleyhlerine getirilen “Çalışma İzni Yasası ve tüzüğüne aykırı hareket” davasından suçlu bulunup mahkum edildi.

Mahkeme tarafından suçlu bulunan Çaluda ve Ünverdi hakkındaki ceza 23 Kasım’daki duruşmada açıklanacak.

Çaluda: Yalan haberlere itibar etmeyiniz

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Aytaç Çaluda, ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçundan beraat ettiğini söyleyerek, bu yönde haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çaluda, 2009-2013 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevini yaptığı dönemde ‘Yabancıların Çalışma İzni Yasası’na aykırı davrandığı gerekçesiyle üç yıldan beri ‘Görevi Kötüye Kullanma’ ve ‘Tüzüğe Aykırı İşlem’ suçlarından yargılanarak önemli bir hukuk mücadelesi verdiğini söyledi.

Çaluda, “13 Eylül 2021 tarihinde yüce mahkemenin verdiği karara göre ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçundan aklanmış olup, 18 Kasım 2021 tarihinde verilen kararda ise ‘Tüzüğe Aykırı İşlem’ suçundan teknik olarak sorumlu tutulduğumu belirtmiştir” dedi.

Çaluda şunları kaydetti:

“‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçundan beraat etmemle birlikte yargılanma sürecinin en önemli safhasını kazanmış olup, toplum önünde aklanmış bulunmaktayım. Ancak sosyal medyadaki bazı haber sitelerinde yayımlanan haberlerle bunun önüne geçilerek şahsıma çamur atılmaktadır. İtham edildiğim suçlardan suçlu bulunduğum ve mahkemece mahkum edildiğim yönünde basında yer alan yalan haberlere lütfen itibar etmeyiniz”

Tatar suçsuz ilan etmişti

Bilindiği üzere, atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Aytaç Çaluda’yı kabul ettiği görüşmede, Çaluda’nın siyasi anlamda mağduriyet yaşadığını gördüğünü ifade ederek, beraat kararının mahkemeler tarafından alınmasının ve Aytaç Çaluda ile Şerife Ünverdi’nin beraat etmesinin kendisini mutlu ettiğini belirtmişti.

Tatar açıklamasında şunları kaydetmişti:

“Sizi ve ailenizi, verdiğiniz bu mücadelen dolayı tebrik ederim. Bu mücadele, Kıbrıs Türk halkı adına bir başarıdır. Üç yıl boyunca bir aileyi sıkıntıya sokmuş bir durum karşısında mahkemenin verdiği kararı doğru buluyorum. Bazı siyasi ve maksatlı oyunlarla bu iş ileri götürülerek bir ailenin mağdur olmasına ve yıpranmasına sebep olmuştur. Üç yıl sonra şu anda mahkeme diyor ki: ‘Böyle bir suç yoktu, bu dava düşmüştür.’ Bu durumu, kamuoyunun takdirine bırakıyor ve Aytaç Çaluda ile ailesini gösterdikleri irade ve büyük mücadeleden dolayı tekrar tebrik ediyorum. Yüce mahkemeye ve bağımsız yargıya da bu karar için teşekkür ediyorum.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık