AktüelGazedda'nın Gündemi“Tatar’ın işbirliği arayışının pratikte olabilme ihtimali yok”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar'ın Sağlık Bakanı Ali Pilli'yi geçişlerle ilgili görevlendirmesini sevindirici olarak niteledi. Akıncı, bu işbirliği arayışının, pratikte olabilme ihtimalinin olmadığını kaydetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 20, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar’ın Sağlık Bakanı Ali Pilli’yi geçişlerle ilgili görevlendirmesini sevindirici olarak niteledi. Akıncı, bu işbirliği arayışının, pratikte olabilme ihtimalinin olmadığını kaydetti.

Akıncı açıklamasında şunları kaydetti:

“Sn Başbakan’ın Sağlık Bakanı’na güneydeki bakan ile kapıların açılması için diyalog kurup işbirliği yapması yönünde girişimde bulunmasını söylemesi sevindirici. İlaç konusunda bile tepki koyan Başbakanın şimdi işbirliği arayışında olmasından memnuniyet duydum. Ama bunun pratiği ve olabilme ihtimali yok. Keşke bir çözüm çerçevesinde o noktaya ulaşabilsek.

Olası bir çözümde her iki kurucu devletin sağlık bakanlığı kendi uhdesinde olacak. O zaman iki kurucu devletin sağlık bakanlıkları her türlü işbirliğini yapacak. Ama bugün Kıbrıs’ın bilinen koşulları nedeniyle Cumhurbaşkanlığı uhdesindeki komiteler çerçevesinde çalışılmalıdır. Hem kendi sağlık ve güvenlik birimlerimiz, Dışişleri Bakanlığımız ile konsensüs ile ilerlenmeli. Hem de güney ve BM ile konsensüs sağlanmalıdır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık