AktüelMedya OdasıTatar’ın ‘iki devlet zaferi’ medyada karşılık bulmadı

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın zafer olarak nitelediği Cenevre görüşmeleri basında aynı şekilde yer almadı. Volkan, Güneş, Star Kıbrıs, Vatan ve Hakikat dışında tüm gazeteler Cenevre Zirvesi’ni bir ‘zafer’den öte ‘görüşmelerin çöküşü’ olarak niteledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 30, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın zafer olarak nitelediği Cenevre görüşmeleri basında aynı şekilde yer almadı. Volkan, Güneş, Star Kıbrıs, Vatan ve Hakikat dışında tüm gazeteler Cenevre Zirvesi’ni bir ‘zafer’den öte ‘görüşmelerin çöküşü’ olarak niteledi.

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ‘iki devlet’ zırvası Cenevre görüşmelerini darmadağın etti. Herhangi bir ortak zemin bulunamadan dağılan zirve sonrası, Ersin Tatar’ın ifade ettiği ‘zafer’ söylemleri, Kıbrıs’ın kuzeyindeki basılı medyada aynı şekilde karşılık bulmadı.

Afrika Gazetesi: Mahalleye

Afrika Gazetesi, bugünkü sayısının manşetini “Mahalleye” olarak belirledi. Cenevre sürecinin çöküşü hakkında bilgi veren gazete, Çavuşoğlu ve Tatar’ın söylemlerine de yer verdi. Gazetede dikkat çeken bir diğer başlık ise, Türkiye’nin Kıbrıs’ta hiçbir zaman çözüm istemediği oldu.

Detay Gazetesi: Başlamadan bitti

Detay Gazetesi ise bugünkü manşetinde Cenevre görüşmelerinin “başlamadan bitti”ğini yazdı. Tatar’ın açıklamalarına yer veren gazete, Guterres’in “pes etmediği” söylemini ise manşetine taşıdı.

Diyalog Gazetesi: Pes etmiyor

Diyalog Gazetesi, gazetesinin manşetine Guterres’in “pes etmeyeceğim” söylemini taşıdı. Muhalefetin tepkilerine de yer veren gazete, Guterres’in değişim beklentisini de manşetten gördü.

Haberatör: Görüşme zemini çöktü

Haberatör Gazetesi de Ersin Tatar’ın zafer naralarına karşı görüşme zeminin çökmesini manşetine taşıdı. Gazete manşetinde, tarafların söylemlerine de yer verdi.

Halkın Sesi: Ortak zemin yok

Halkın Sesi Gazetesi, Cenevre konferansını taşıdığı manşetinde, konferansın uzlaşma sağlanmadan çöktüğünü yazdı.

Havadis Gazetesi: Bir daha deneycem

Online olarak yayınlanan Havadis Gazetesi, bugünkü manşetinde Guterres’in açıklamasına yer verirken, Tatar’ın sonuçtan “memnun” olmasını ise üst manşette küçük bir alanda verdi.

Kıbrıs: Ortak zemin yok

Kıbrıs Gazetesi ise bugünkü yayınında nötr bir çizgide kalarak, “ortak bir zemin olmadığını” söylemekle yetindi. Gazete TC Cumhurbaşkanı Yardımıcısı Fuat Oktay, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Raab’ın söylemlerine de yer verdi.

Yeni Bakış: İki devlet talebi masayı dağıttı

Yeni Bakış Gazetesi de Cenevre konferansında ayırdığı manşetinde, iki devlet talebinin masayı dağıttını belirtti. Haberde 6 maddelik önerinin kabul görmediği ğifade edilirken, Guterres’in söylemlerine de yer verildi.

Yenidüzen: Yoldan çıktık

CTP’nin yayın organı Yenidüzen Gazetesi, bugünkü manşetinde yoldan çıkıldığını yazdı. Zirvenin sonuçsuz kaldığının belirtildiği manşette, ‘Türk tarafının’ BM zemininden çıktığını ilan ettiği de belirtildi.

Kıbrıs Manşet: Cenevre’de film koptu

Kıbrıs Manşet, bugünkü manşetinde Guterres’in açıklamalarına yer verdi ve Cenevre’de filmin koptuğunu duyurdu.

Gıynık maske ile dalga geçti

Online yayınlanan Gıynık Gazetesi ise Ersin Tatar’ın kktc maskeli fotoğrafı ile dalga geçerek, “iyi tanıttık” ifadelerini manşete taşıdı.

Özgür Gazete: Kıbrıs kaybetti onlar kazandı

Özgür Gazete ise bugünkü manşetinde, Kıbrıs’ın müzakerelerde kaybettiğini ve Ersin Tatar, Recep Tayyip Erdoğan ve Nikos Anastasiadis’in kazandığını vurguladı. Tüm kazanımların kaybedilme riskiyle karşı karşıya olunduğu da ifade edilen manşette, sevinenin sadece 3 kişi olduğu belirtildi.

Volkan: Cenevre’de statükoyu yıktık, sıra tanınmada

Ersin Tatar’ın zafer çağrılarına ortak olan 5 gazeteden biri olan Volkan Gazetesi, bugünkü manşetinde “Cenevre’de statükoyu yıktık, sıra tanınmada” dedi.

Ulusal Birlik Partisi’nin yayın organı Güneş Gazetesi ise bugünkü manşetin müzakerelerin iki devlet arasında yapılabileceği ifadesini kullandı.

YDP’nin yayın organı Hakikat Gazetesi, manşetinde TC-kktc ticaret anlaşmasını konu ederken, manşet altında ise TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun müzakereler ile ilgili söylemlerine yer verdi.

Star Kıbrıs bugünkü manşetinde Tatar’ın açıklamalarına yer vererek, “Kıbrıs meselesinde yeni bir sayfa açtık” iddiasını manşetine taşıdı.

Vatan Gazetesi ise Tatar’ın söylemlerine yer verirken, “yeni bir sayfa, yeni bir siyaset” söylemi gazetenin manşetinde yer buldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık