AktüelGazedda'nın Gündemi“Tatar’ın geri adımından sonra BM’nin açıklama yapmaması rahatsız etti”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni Kıbrıs sorununda zekice bir tarafsızlık sergilediğini belirterek, Antonio Guterres'in Ersin Tatar'ın geri adım atmasından sonra, özel görevli atama konusundaki tavrını eleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ni Kıbrıs sorununda zekice bir tarafsızlık sergilediğini belirterek, Antonio Guterres’in Ersin Tatar’ın geri adım atmasından sonra, özel görevli atama konusundaki tavrını eleştirdi.

Anastasiadis, PIK’e verdiği röportajda, New York’ta yapılan ve sonucunda atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın geri adım attığı gayrı resmi 3’lü görüşmenin ardından Birleşmiş Milletler’in açıklama yayınlamamasının kendisini rahatsız ettiğini söyledi.

Genel Sekreterin gerçeği ortaya koyması gerektiğini vurgulayarak, bunun bir uzlaşı değil, Antonio Guterres’in görev tanımı dahilinde hareket etme yükümlülüğü olduğuna dikkat çekti.

Anastasiadis, Kıbrıs sorununun tehlikeli bir durgunluk döneminde bulunduğunu ve bu durumun oldu-bittilerin ve kabul edilemez mevcut durumun kalıcılaşmasına yol açabileceğini yeniden ifade etti.

Durgunluk döneminden çıkmak için Genel Sekreter’e önerilerde bulunduğunu, ancak iki devletli çözümle ilgili herhangi bir derinlemesine inceleme yapılmadığını da vurgulayan Anastasiadis, enerji konusuna da değinerek, şirketlerin temsil ettikleri ülkelerin rızası ile hareket ettiklerini söyledi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık