AktüelGazedda'nın GündemiTatar’a Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliklerini derhal iade etme çağrısı

"Tatar’a, getirdiğimiz belgeleri doldurarak kendilerine ve yakınlarına aldıkları Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliklerini derhal iade etme çağrısında bulunuyoruz."
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 13, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Cumhurbaşkanlığı önünde eylem yaptı.

Eylemde, Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Atanmış Başbakan Ersan Saner’e iletilmek üzere hazırlanan ve içerisinde Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik ve pasaport iadesi için gerekli belgelerin bulunduğu iki dosya, Cumhurbaşkanlığı yetkilisine teslim edildi. 

TAK’da yer alan habere göre KTÖS Genel Başkanı Emel Tel’in basın bildirisini okuduğu eylemde, Genel Sekreter Şener Elcil de konuşma yaptı.

TEL

Tatar’ın 2003 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliği aldığını ve bunu gizlediğini hatırlatan Tel, basında çıkan haberler üzerine pasaport ve kimliğini iade edeceğini söylediğini fakat somut adım atmadığını belirtti.

Bazı Kıbrıslıtürklerin Türkiye’ye girişlerine güvenlik gerekçesiyle izin verilmemesine yönelik Tatar ve Saner’in “sessiz kaldıklarını” ifade eden Tel, girişine izin verilmeyecek kişilere yönelik liste hazırlanmasında katkıları olduğunu vurguladı.

Tatar’a, getirdikleri belgeleri doldurarak Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliklerini iade etme çağrısında bulunan Tel, “Tatar, bir yandan ‘Kıbrıs Cumhuriyeti yoktur, Türkiye AB üyesi olmadan Kıbrıslı Türkler AB’ye giremezler’ diye açıklama yapacaksınız, öte yandan siz ve yakınlarınız Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliğini kullanarak, AB’deki haklardan yararlanacaksınız. Buna ikiyüzlü siyaset denir” vurgusunda bulundu.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de, Tatar’ın göreve gelmesiyle Cumhurbaşkanlığı’nda görev yapan polislerin kıyafetlerinin değiştirildiğini ve silah dağıtıldığını söyleyerek, “Bu, korkunun sonucudur” dedi.

Elcil, Tatar’ın Kıbrıslıtürklerin iradesini temsil etmediğini; Türkiye’de temaslarda bulunan Tatar’ın AKP’nin seçim propagandasında aktif görev aldığını söyledi.

Elcil, Türkiye tarafından KKTC’ye hibe edilen koruma araçlarına ihtiyaç olmadığını, toplumsal yarar sağlayacak araçlara ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Tatar ve Saner’e Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik ve pasaportlarını iade edebilmeleri için form temin ettiklerini söyleyen Elcil, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.   

KTÖS Genel Başkanı Emel Tel’in okuduğu basın bildirisinin tamamı:

Kıbrıs sorununun varlığından kaynaklanan ve karma evliliklerden doğan binlerce vatandaşımızı ilgilendiren Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı sorunu ve buna bağlı Avrupa vatandaşlığının sağladığı avantajlardan yararlanamama ile ilgili verdiğimiz uğraş tüm engellemelere rağmen devam etmektedir.

Konu ile ilgili güney Kıbrıs’ta açtığımız örnek davaları, Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşıma gayretinin ve olayı başta Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’na taşımanın yanında, yabancı misyonlarla temasımız sürekli olarak devam etmektedir.

Ayrıca müracaatlarda bilinçli olarak verilmeyen alındı belgeleri konusunda açılan dava kazanılarak, güney makamları müracaatlarda “alındı belgesi” vermeye zorunlu kılınmıştır.

Güneydeki makamlarla yapılan temaslarda karma evliliklerden doğan çocuklara Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmemesinin temel nedeninin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğüne bağlı olarak konunun siyasi koz olarak elde tutulması olduğu açık bir gerçekliktir.

Bizler toplumsal sorumluluğumuz gereği bu önemli konuda uğraş verirken, iki devletli çözümden bahseden AKP hükümetinin ataması Sn. Ersin Tatar ise toplumla dalga geçmektedir. 2003 yılından önce güneye geçen Sn. Tatar, kendine ve yakınlarına Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliği almış ve bunu gizlemiştir. Basında çıkan haberler üzerine pasaport ve kimliğini iade edeceği ile ilgili söylem yapmış fakat hiçbir somut adım atmamıştır.

Özellikle Kıbrıs Türk yurtseverlerin Türkiye’ye girişlerinin güvenlik gerekçesi ile engellendiği bu günlerde sesini çıkarmayan Sn. Tatar ve atama Başbakan Sn. Ersan Saner’in bu kara listenin hazırlanmasında önemli katkıları olduğu açıktır. Sessizlikleri aslında ispiyoncuların kimler olduğunu bildiklerini göstermektedir. Kendi vatandaşlarına sahip çıkmayan, Türkiye’deki yönetimin insanlarımıza uyguladığı seyahat ambargosuna sessiz kalarak onay veren bu anlayış, AKP zihniyetinin memuru olmaktan öte Kıbrıslı Türkleri temsil edemez.

Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliklerini kullanmada kendileri ve yakınları için bunu bir hak olarak görürken, kendilerine muhalefet edenleri Rumcu ve hain ilan etmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Buradan Sn. Tatar’a, getirdiğimiz belgeleri doldurarak kendilerine ve yakınlarına aldıkları Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliklerini derhal iade etme çağrısında bulunuyoruz.

Sn. Tatar, bir yandan “Kıbrıs Cumhuriyeti yoktur, Türkiye AB üyesi olmadan Kıbrıslı Türkler AB’ye giremezler” diye açıklama yapacaksınız, öte yandan siz ve yakınlarınız Kıbrıs Cumhuriyeti pasaport ve kimliğini kullanarak, AB’deki haklardan yararlanacaksınız. Buna ikiyüzlü siyaset denir.

Hodri Meydan!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık