AktüelYüzleşmeTatar tazminat ödemeye mahkum edildi

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘ın ilk icraatlarından biri olarak, Kayıp Şahıslar Komitesi‘nin 15 yıllık çalışanı Mine Balman‘ın sözleşmesini yenilemeyeceği kararına karşı açılan davada Tatar tazminata mahkum edildi.
Gazedda KıbrısNisan 17, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘ın ilk icraatlarından biri olarak, Kayıp Şahıslar Komitesi‘nin 15 yıllık çalışanı Mine Balman‘ın sözleşmesini yenilemeyeceği kararına karşı açılan davada Tatar tazminata mahkum edildi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Balman, o dönem yapılan bu girişimin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum toplumları içerisinde, özellikle Kıbrıs’taki kayıplar konusunun insani yanının farkında olan herkesin ve kayıpların ailelerinin vicdanında yargılandığını belirtti.

“Üzerinden geçen iki yılın sonunda, bugün, başlatmış olduğum hukuk süreci sonuçlanmıştır ve Cumhurbaşkanlığı bana haksız ve hukuksuz işten durdurulmamın karşılığında tazminat ödemiştir” diyen Balman, Cumhurbaşkanlığı gibi yüksek makamda bulunan birisinin ve onun çevresinde bulunanların hukuk dışı faaliyetlerinin bir kez daha tescillendiğini belirtti.

“Yokuşa sürseler de bizler barış çiçeklerini ekmeye devam edeceğiz!”

Balman sözlerine şöyle devam etti;

“Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki işim benim için sadece görev değil barış ve iki toplumun yakınlaşması için saat mevhumu olmaksızın emek koyduğum bir aktivizmdi. Pek tabii ki barış ve iki toplumun yakınlaşması için mücadelemiz, siyasi elitlerin sözleşmemizi yenilememesi ile son bulacak değildir. Bizler, başka mecralarda bu adayı yeniden birleştirmek ve iki toplumun yakınlaşması için mücadele vermeye devam ediyoruz.

Hesabıma yatırılan parayı kendim için kullanmayacağımı duyurmak isterim. Aldığım tazminatı, çözümsüzlüğün sona ermesi, bu adanın birleşmesi ve adadaki toplumların yakınlaşması için yürüteceğim çalışmalarda kullanacağım. Çünkü yokuşa sürseler de bizler barış çiçeklerini ekmeye devam edeceğiz!”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık