AktüelGazedda'nın GündemiTatar, ‘sınır dışı’ kararına destek verdi

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar şaşırtmadı. Gazeteci Ali Kişmir'in bugün Türkiye'den sınır dışı edilmesiyle ilgili olarak kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Tatar, sınır dışı kararına destek verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar şaşırtmadı. Gazeteci Ali Kişmir’in bugün Türkiye’den sınır dışı edilmesiyle ilgili olarak kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Tatar, sınır dışı kararına destek verdi.

Tatar, ana muhalefet lideri Tufan Erhürmanı yanıtladı, “Türkiye’yi işgalcilikle suçlayanların Türkiye’ye sokulmamasını siyasi istismar malzemesi yapması esef vericidir” dedi.

Tatar’ın açıklaması şöyle:

KKTC’nin, Türkiye’nin ve her ülkenin  güvenlik gerekçeleri ile kendilerine yönelik tehdit ve hakaretler karşısında yabancı ülke vatandaşlarını ülkelerine sokmama hakkı vardır.

Bunu en iyi bilenlerden birinin de  KKTC’de Başbakanlık yapmış CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın olması gerekir.

Bir hukukçu olan Erhürman bu gerçeği bilmesine rağmen,  Türkiye’yi  “işgalcilikle” suçlayan, “Türkiye seni istemiyoruz” diyen,  Türkiye ile Cumhurbaşkanına ve makamlarına yönelik haddini aşan çok ağır hakaretlerde bulunan bazı kişilerin Türkiye’ye sokulmamasını siyasi istismar malzemesi yapması esef vericidir.  

Erhürman’ın bazı kişilerin Türkiye Cumhuriyeti’ne sokulmaması karşısında     şahsımı son derece tahrik edici ve seviyesiz  bir üslupla hedef gösterip, benden açıklama beklemesi oldukça dikkat çekici olup, siyasi etik ve ahlaka asla uygun değildir.

Erhürman’ın, Türkiye’ye “işgalci, sömürgeci, seni istemiyoruz, Kıbrıs’tan defol” diyenlerin Türkiye’ye sokulmamalarının hesabını benden sormaya kalkışması  da bir başka gaflettir. 

Erhürman’ın bu tavrı  Türkiye’ye karşı  her  türlü hakarette bulunanlara destek çıkma ve kollama niteliğindedir. Kendisini sağduyulu ve gerçekçi olmaya davet ediyorum.

Erhürman, Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir’in İstanbul Havaalanı’nda sorgulanarak, “sınır dışı” edilmesi sonrası şu açıklamayı yapmıştı: “KKTC yetkili makamları Kıbrıslı Türklerin seyahat özgürlüğünü ve herkesin çok önemli olduğunu her fırsatta söylediği Kıbrıs Türk halkı ile Türkiye ilişkilerini yakından ilgilendiren bu konuda konuşmayacaksa hangi konuda konuşacak?”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık