AktüelGazedda'nın GündemiTatar şaşırtmadı: Çete lideri ile de fotoğrafı çıktı

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün yine şaşırtmadı. AKP’li liderlerle fotoğrafı olduğu Türkiye medyasına düşen Taner Ay’ın, kktc’nin atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la da fotoğrafı çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün yine şaşırtmadı. AKP’li liderlerle fotoğrafı olduğu Türkiye medyasına düşen Taner Ay’ın, kktc’nin atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la da fotoğrafı çıktı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolarla gündeme gelen, kendisini ”iş insanı olarak” tanıtan, fakat Almanya’da yasaklı Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin yöneticilerinden olan Taner Ay’ın, Ersin Tatar ile fotoğrafı ortaya çıktı. Almanya’da 2018 yılında yasaklanan “Osmanen Germania” çetesinin yöneticilerinden Taner Ay’ın Instagram hesabında yer alan fotoğraflarda, Tatar’ın yanı sıra Türkiye’deki birçok bakanla ve AKP’li isimle de fotoğrafı bulunuyor.

Ay’ın çete bağlantısı

Almanya’da kendisini “Türkiye hükümetinin militan kolu” olarak gören ve 31 alt organizasyonu olan Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) çetesinin AKP hükümetiyle ilişkisi, die Welt gazetesinin 6 Ağustos 2019 tarihli haberiyle ortaya atılmıştı.

Buna göre Taner Ay, 2018’de Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından yasaklanan Osmanen Germania’nın Duisburg Başkan Yardımcılığını yaptığı sırada, AKP’li bakanlarla sık sık temas halindeydi. İddiaya göre, Taner Ay sayesinde grup ile Türkiye’de ‘kilit pozisyondaki’ isimler arasında nasıl bir ağ olduğuna dair bilgilere ulaşmak mümkün ve bu ilişki ağında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ismi öne çıkıyor.

Güvenlik makamlarına göre çete, Türkiye genel seçimlerinin yapıldığı 2015 yılında kuruldu. Almanya’da Erdoğan hükümetini eleştirenlere karşı baskı uygulamaya çalıştığı ve Almanya’da yapılan Erdoğan yanlısı bazı gösterilerin de arka planında Osmanen Germania çetesinin olduğu şüpheleri dillendiriliyor.

Taner Ay’ın da Duisburg Başkan Yardımcılığını yaptığı çetenin bazı üyeleri şantaj, gasp, kaçakçılık ve yaralama gibi suçlardan mahkumiyet aldı. Çeteden ayrılan eski üyelerden bazıları ise ‘suikast görevi’ dahi aldıkları bilgisini basınla paylaştı.

Almanya basınında defalarca yer alan, çetenin aracı bir kişi sayesinde AKP ile bağlantılar kurduğu iddiaları ise gözleri Taner Ay’a çevirdi. Ay, sosyal medya hesaplarında Türkiye’de önemli bağlantıları olan başarılı bir iş insanı profili çiziyor. Sosyal medya hesaplarında sürekli pahalı otomobillerle, bakanlarla ve AKP’li isimlerle fotoğraflar paylaşan Ay, yaptığı işi “savunma endüstrisi, silah endüstrisi“ şeklinde tarif ediyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık