AktüelGazedda'nın GündemiKorkmazhan’ın 5 yıl hapsi isteniyor!

Korkmazhan, ifade vermek için Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne çağrıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 26, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sol Hareket aktivisti Abdullah Korkmazhan’ın geçtiğimiz hafta sonu TC Lefkoşa Büyükelçiliği yaptığı konuşmadan rahatsız olduğu gerekçesiyle, Korkmazhan’dan şikayetçi oldu. Korkmazhan, ifade vermek için Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne çağrıldı.

Sol Hareket konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “az önce, atanmış kayyum Tatar’ın şikayeti üzerine, kurucu üyelerimizden Abdullah Korkmazhan, poliste ifade vermek üzere Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şubesi’ne geldi.. Bilgilendirme yapacağız. Tekrarlıyoruz: Korkmuyoruz, susmayacağız!” dedi.

Edinilen bilgide, polisin Korkmazhan’ı tutuklu yargılama niyetiyle mahkemeye çıkaracağı ve “Cumhurbaşkanı”na hakaretten dava okunarak, 5 yıla kadar hapsi isteneceği belirlendi.

Sol Hareket’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Duruşma gerçekleşecek. Karşılığı beş yıla kadar hapislikle cezalandirilabilen müfsit niyetli yayın yapmakla itham ediliyor. Davası görüşülünceye kadar, 3 yıla kadar yurtdışına çıkış yasağı, 50bin TL nakti teminat talebi ile yargılanıyoruz. Söylediği her şeyin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savı ile teminat şartlarına itiraz ettik. Birazdan mahkemeye çıkıyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık