AktüelPolitikaTatar: “KKTC Türkiye’nin gölgesine muhtaçtır, ne eşit kardeş devleti?”

"KKTC, bir devlet olarak, Türkiye’nin sunduğu her fırsata ve gölgesine muhtaçtır. Eşit kardeş devlet mi? Ne eşit kardeş devleti? Biraz gerçekçi olalım.”
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 18, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Başbakan Ersin Tatar, Hürriyet Daily News’a verdiği röportajda Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, KKTC-Türkiye ilişkilerinin ‘iki kardeş ülke arasındaki eşit ilişki’ mi yoksa ‘Anavatan-yavruvatan ilişkisi’ mi olacağı şeklindeki soruya, “Eşit kardeş devlet mi? Ne eşit kardeş devleti? Biraz gerçekçi olalım.” cevabını verdi.

Tatar’ın cevabı şöyle:

“82 milyonluk bir ülke sizi her açıdan destekliyor, size hayat veriyor. KKTC, bir devlet olarak, Türkiye’nin sunduğu her fırsata ve gölgesine muhtaçtır. Eşit kardeş devlet mi? Ne eşit kardeş devleti? Biraz gerçekçi olalım.”

Çeviri Esra Aygın

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık