UncategorizedTatar kendi kedini yalanladı: İşte tartışma yaratan video!

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar arasında çıkan “marjinal ve azınlık grup” ile 'Akıncı ve arkadaşları' tartışması, bugün ortaya çıkan video ile netlik kazandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 23, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar arasında çıkan “marjinal ve azınlık grup” ile ‘Akıncı ve arkadaşları’ tartışması, bugün ortaya çıkan video ile netlik kazandı.

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan sohbette Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ağır eleştirilerde bulunarak “Kıbrıs konusunda marjinal ve azınlık grupların bizi sürükleyeceği bir maceraya girmemeliyiz” ve “Akıncı ve arkadaşları bizim başımıza böyle bir durumda ne geleceğini iyi anlasalar zaten o yolu gitmez. Ben bunu iyi anladığımı düşünüyorum” demişti.

Yayınlanan videoda Ersin Tatar’ın bu ifadeleri iki farklı zaman aralığında söylediği ortaya çıktı.

Tatar’ın eleştirilerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da bir açıklama yaparak Başbakan’ın ifaderilerine tepki göstermişti.

Burcu açıklamasında “Sayın Tatar’ın ‘macera’ dediği halkımızın desteği ile yürüttüğümüz, siyasal eşitlik temelinde iki kurucu devletli, iki kesimli federal çözüm hedefimizdir; ‘marjinal azınlık gruplar ve Akıncı’nın arkadaşları’ ise, halkımızın çok ciddi bir çoğunluğudur. Bu gerçeği bugün göremeyenler, günü geldiğinde anlayacaklardır” demişti.

Sözcünün açıklamasının ve sosyal medyadaki tepkilerin ardından Tatar, kullandığı bir cümlenin bambaşka yerlere çekildiğini ifade etmişti.

Tatar “Güya ben, Sayın Cumhurbaşkanı’na, yönelik ağır eleştiride bulunmuşum gibi beni anlamsızca kınayan, hatta üslubumu dahi eleştiren, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu’nun basın açıklamasını ve buna bağlı çeşitli yorumları, gerçekten anlamsız ve maksatlı buluyorum… Takdir elbette ki, yüce milletimindir…” demişti.

Bugün ortaya çıkan videoda ise Tatar’ın 7:50’inci dk’da “Kıbrıs konusunda marjinal ve azınlık grupların bizi sürükleyeceği bir maceraya girmemeliyiz” ile 38. dk’da “Akıncı ve arkadaşları bizim başımıza böyle bir durumda ne geleceğini iyi anlasalar zaten o yolu gitmez. Ben bunu iyi anladığımı düşünüyorum” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

İşte video:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık