AktüelKıbrıs SorunuMüzakerelerTatar kabul edilemez tezlerle her şeyi reddediyor

Tatar “egemen eşitlik ve uluslararası statünün karşı tarafla eşitlenmesinin” kabul edilmemesi durumunda resmi görüşmeyi kabul etmediğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs sorununda kabul edilemez tezlerde ısrara devam ediyor. Tatar “egemen eşitlik ve uluslararası statünün karşı tarafla eşitlenmesinin” kabul edilmemesi durumunda resmi görüşmeyi kabul etmediğini duyurdu.

Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs için görevlendirdiği Üst Düzey BM Yetkilisi Jane Holl Lute ile yaklaşık 1.5 saat süren  bir görüşme gerçekleştirdi. Tatar görüşme ardından basına açıklamalarda bulundu. 

Tatar, gelinen aşamada her türlü görüşmeye gayrı resmi olarak hazır olduklarını ancak resmi görüşmeye geçilebilmesi için Cenevre’de ortaya koydukları 6 maddenin, özellikle “egemen eşitlik ve uluslararası statünün karşı tarafla eşitlenmesini” içeren ilk maddenin kabulünün önemli olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreterinin bu yönde bir adım atarak, kendilerini tatmin etmesi şeklinde bir beklentileri bulunduğunu söyleyen Tatar, bunu aktardıkları Üst Düzey BM Yetkilisi Jane Holl Lute‘un 2. Cenevre görüşmesi olmadan direkt müzakerelere geçilebilmesi yönünde temennisi bulunduğunu ancak şu an öyle bir ortak zemin bulunmadığını ifade etti.

Tatar ayrıca Cenevre’de yapılan ve sonuçsuz kalan gayri resmi görüşmeyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in özel temsilci atayarak görüşmelere devam edilmesini teklif ettiğini belirterek bunu reddettiklerini açıkladı.

Hatırlanacağı üzere Cenevre’de yapılan gayri resmi konferansta Kıbrıslırum lider Nikos Anastasiadis’in Varoşha-Maraş ve limanlarla ilgili yaptığı Güven Arttırıcı Önlem önerisi de Ankara ve Tatar tarafından reddedilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık