AktüelGazedda'nın GündemiTatar ırkçılıktan hiç bahsetmesin!

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "otur Arap, kalk Arap" açıklamasının ardından Başbakan Ersin Tatar, kendine seçim malzemesi buldu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “otur Arap, kalk Arap” açıklamasının ardından Başbakan Ersin Tatar, kendine seçim malzemesi buldu. Hükümetin resmi yayın organı, devlet televizyonu BRTK’nın web sitesinde yayımlanan açıklamasında Tatar, Akıncı’nın “otur Arap, kalk Arap” açıklamasını “zihninin derinliklerinde yatan ırkçı bakış açısı” olarak niteledi.

Pandemi dolayısıyla evlerde kapalı olduğumuz 20 Mart tarihinde yaptığı bir basın toplantısında Afrikalı öğrencilere yönelik, “onları” adaya kim getirdiyse sorumluluğunun da onlarda olduğunu ve pandeminin “onları” temizlemek için bir fırsat olabileceğini dile getiren Tatar, şimdilerde Cumhurbaşkanlığı yarışı dolayısıyla Mustafa Akıncı’nın sözlerini eleştirmeye kalktı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “otur Arap, kalk Arap” açıklamasının ardından Başbakan Ersin Tatar’ın kendine seçim malzemesi bulması, en basit tabiriyle saçmadır!

Daha 5 ay önce, Afrika kökenli öğrencilere yönelik nefret kusan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın söylemi ile ilgili yorum yapma hakkı yoktur!

Ersin Tatar’ın 20 Mart’ta ne söylediğini hatırlamayanlar için kısa bir hatırlatma:

“Bu kişileri kim getirdiyse sorumluluğu da onlardadır. Üniversite getirdiyse, üniversite çalışma için geldiyse o. Bu kriz öncesinde de bu durum sıkıntıydı, şimdi daha büyük bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bu bir fırsat olabilir bunları temizlemek lazım. Bu ırkçılık değil ama kendi vatandaşlarımızı korumamız lazım.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık