AktüelGazedda'nın GündemiTatar çığrından çıktı!

Tatar, Türkiye'deki iktidarın havuz medyasından "Türkiye Gazetesi"ne verdiği demeçte...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye’nin temsilcisi olduğunu her geçen gün kanıtlayan atanmış cumhurbaşkanı Ersin Tatar çığrından çıkarak, siyasal partileri hain ilan etti.

Kendisini atayan ve cumhurbaşkanı yapan TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’a yapacağı ziyaretten dolayı “esas duruşa” geçen Tatar, amirlerine olan minnetini göstermek için kendi yurttaşlarını hedef gösteriyor, hain ilan ediyor.

Tatar, Türkiye’deki iktidarın havuz medyasından “Türkiye Gazetesi”ne verdiği demeçte CTP ve TDP’nin , TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşma yapacağı meclis oturumunu boykot etmelerini “tarihi ihanet” olarak niteledi.

No description available.

Çığrından çıkan Tatar, yalanlarla dolu şu cümleleri kurabildi:

” Bu kararı alanlar Rum tarafı ile iş birliği içerisindeler. Türkleri EOKA’cı faşistlere teslim etmeye çalışıyorlar. Bu organizasyonun başında ise EOKA’cı Rum AKEL Partisinde’ milletvekilliği görevinde bulunan Niyazi Kızılyürek isimli biri var. Erdoğan’dan rahatsız olan bu partiler geçtiğimiz günlerde Rum tarafına gidip her fırsatta Türkleri aşağılayan Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüştü. O görüşme de Türkleri vahşice katleden EOKA’yı öven ve bize korsan devlet diyen Anastasiadis ile mutlu pozlar verdiler. Şimdi Erdoğan’ı dinlemeye gelmeyiz açıklaması yaparak hem Kıbrıs Türklerinin iradesine hem de Türk halkına saygısızlık ediyorlar. Halkımız onların kime hizmet ettiğini bu vesile ile çok net gördü... Kayıtsız şartsız Rum idaresine teslim olan ve milletimizin de teslim olmasını isteyen bu yapılar, Kıbrıs Türkü’nün tıpkı Batı Trakya’da olduğu gibi Kıbrıs’ta azınlık durumuna düşmesi için mücadele veriyorlar. Federasyon hevesiyle her tür tavizi vermeye hazırlar. 

YALANLAR

Yalan1

Atanmış Cumhurbaşkanı Tatar’ın birinci yalanı Kıbrıs’ın güneyindeki Emekçi Halkın Kitle Partisi-AKEL’in EOKA’cı olduğu iddiası. Siyasi tarih bilen herkes EOKA’nın ve özellikle EOKA-B’nin azılı kömünist düşmanı olduğunu, onlarca AKEL üyesini EOKA ve EOKA-B’nin katlettiğini bilir.

Sadece bir örnek verecek olursak, AKEL üyesi Savvas Menikos, EOKA’cıların, TMT’cilerin ve İngiliz sömürgecilerin katlettiği Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlarla tarihe yazılan kanlı 1958 yılında, şimdiki adı Geçitkale, esas adı Lefkonuk olan Mesarya köyünde, kilisenin bahçesindeki ağaca bağlanarak EOKA’cılar tarafından barbarca taşlanarak katledilmişti.

Yalan2

Boykot kararı alan partilerin “her fırsatta ve geçtiğimiz günlerde” Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile herhangi bir görüşmesi olmadı.

Basına yansıyan CTP ve Anastasiadis arasındaki en son görüşme yaklaşık 3 yıl önce, 18 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşti. Nitekim Türkiye gazetesinin kullandığı fotoğraftaki CTP-Anastasiadis görüşmesi 18 Kasım 2018 tarihlidir.

TDP’nin ise bulabildiğimiz benzer ziyareti en son 2016 yılında gerçekleşti.

Yalan3

Rum idaresine teslim olan ve milletimizin de teslim olmasını isteyen bu yapılar” dediği CTP ve TDP, Kıbrıs sorununda bugüne kadar Türkiye Dışişleri’nin resmi politikasına yakın politikalar izlediler.

Kıbrıs’ta BM parametrelerinde, tüm taraflarca kabul edilmiş federal çözümü savunan partiler, örneğin Kıbrıslırum liderliğinin kabul etmediği federal hükümetin tüm organlarında “bir pozitif oy” ve garanti sistemi konusunda da Türkiye ile benzer politikaları savunmaktadırlar.

Her iki parti de bırakınız “rum idaresine teslim olmayı” üniter bir çözüm şeklini de 1974 sonrasından bugüne reddetmektedirler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık