AktüelEkonomi PolitikTatar Amerika’yı kınadı, Amerika şok!

Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararını kınayarak, alınan kararın müttefiklik ilişkisi ile bağdaşmadığını ifade etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 15, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararını kınayarak, alınan kararın müttefiklik ilişkisi ile bağdaşmadığını ifade etti. Amerika’nın kınama hakkındaki yorumu (!) merakla bekleniyor. Açıklama şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti’nin S-400 hava savunma sistemi alımını gerekçe göstererek Amerika Birleşik Devletleri’nin 14 Aralık 2020 tarihinde aldığı mesnetsiz yaptırım kararını esefle karşılıyor ve kınıyoruz. NATO’nun en önemli üyelerinden biri olan Türkiye’ye karşı alınan bu karar müttefiklik ilişkisi ile de bağdaşmamaktadır.

ABD’nin, 1974 yılında Kıbrıslı Türkleri toplu katliamdan kurtaran Kıbrıs’taki Türk Barış Harekatı’nı gerekçe göstererek aldığı haksız ambargo kararı hala hafızalardadır. ABD’nin, kısa bir süre önce, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uyguladığı silah satış ambargosunu kaldırarak Rum tarafının silahlanmasına neden olabilecek talihsiz bir başka karar aldığı da yine hatırlanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti kendi savunmasını güçlendirmek için egemen bir ülke olarak bir karar almıştır. ABD’nin bu karara saygı göstermesi gerekmektedir. Türkiye aleyhine alınan bu tür kararlar, Türkiye’nin, ulusal güvenliği için gerekli olan tedbirleri alma yönündeki kararlılığını etkilemeyecektir. Kıbrıs Türk halkının varlığının yegâne güvencesi olan Anavatan Türkiye’nin, konuyu diyalog ve diplomasi yoluyla çözme konusundaki yapıcı önerisini kuvvetle destekliyor ve ABD’yi, bu yanlış kararı yeniden gözden geçirmesini bekliyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık