koronavirusTatar: 4 Mayıs’tan sonra inşaat sektörünü açmayı düşünüyoruz

Başbakan Ersin Tatar bugün Başbakanlık DPÖ Toplantı salonunda yapılan ve sektör paydaşı mesleki Birlik başkanlarının da katıldığı "İnşaat sektörü açılım önlemleri" konulu toplantıya katılarak ilgili sektör temsilcileriyle görüştü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 28, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Başbakan Ersin Tatar bugün Başbakanlık DPÖ Toplantı salonunda yapılan ve  sektör paydaşı mesleki Birlik başkanlarının da katıldığı  “İnşaat sektörü açılım önlemleri” konulu toplantıya katılarak ilgili sektör temsilcileriyle görüştü. 

Başbakanlık, İçişleri, Bayındırlık ve Ulaştırma, Çalışma Sosyal Güvenlik  ve Sağlık Bakanlıkları Müsteşar ve bürokratlarının da hazır bulunduğu  toplantıya Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği, Kıbrıs Türk  Belediyeler Birliği Başkan ve temsilcileri katıldı.

İnşaat sektörünün yeniden açılabilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere  gerçekleştirilen toplantıda  konuşan Başbakan Ersin  Tatar, 4 Mayıstan sonra uygulamaya konulacak açılımların nasıl yapılacağı konusunda, Dünya sağlık örgütünün önerileri , Bilim Kurulunun önerileri ve diğer ülkelerdeki süreçleri de dikkate alarak bir çalışma gerçekleştirdiklerini ancak içinden geçilen  bu süreçte önemli olanın korunmak ve temastan uzak durmak olduğunu söyledi.

Açılmaların bir düzene bağlı olarak gerçekleştirileceğini, uyulması gereken kuralların da bir bildiri şeklinde yayınlanacağını anlatan Başbakan  Tatar, örgüt temsilcileriyle gerçekleştirdikleri toplantıda, uygulamaya konulacakların bilimsel taraflarıyla ele alındığını kaydetti.

“Asla rehavete kapılmamalıyız ama ekonomik hayat açısından da bir yerden başlamak gerektiğini düşünüyoruz” diyen Başbakan  Tatar, bu çerçevede İnşaat sektörünün yan sektörleriyle birlikte belli kurallara uyulması şartıyla açılacağını vurguladı.

“İlgili sektör temsilcilerinden belirlenen kurallara uyarak, hem kendilerini hem de halkı korumalarını istedik” diyen Başbakan Tatar, 4 Mayıs’a kadar olan bir haftalık süreçte açılmaya yönelik hazırlıkların yapılacağını söyledi.

Gürcafer: Temkinli adımlar atacağız

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise kapanmayı da açılmayı da Hükümetle iş birliği içerisinde uygulamaya koyduklarını ve bundan da olumlu sonuçlar aldıklarını dile getirdi.

Gürcafer, ekonominin çarklarının dönmeye başlaması adına temkinli adımlar atacaklarının da altını çizdi.

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca da inşaatlarda çalışacak olanların kendi elemanları olduğunu dolayısıyla böylesi bir toplantıda yer almalarının önemli olduğunu söyledi.

Amca, toplantıda alınan ciddi kararlardan memnuniyet duyduklarını da ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık