AktüelSanatTaşkınköy Parkı’na sanatsal dokunuş

LTB ekiplerinin sanatçıların parktaki üretim ve lojistik ihtiyaçlarına yardımcı olduğu çalışmalar Temmuz ayı sonunda tamamlanmış olacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 16, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Taşkınköy Dr. Fazıl Küçük Parkı’na yerleştirilmek üzere tasarlanan 5 heykelin yapımı sürüyor.

Parkta 5 özgün heykel

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Avrupa Birliği’nin finanse ettiği “Herkes için Sanat” projesi kapsamında sanatçılara yapılan açık çağrı sonucunda yarışmayı kazanan sanatçılar; Dize Kükrer, Eda Zeybel- Gönen Karagil-Nurtane Karagil, Naz Atun ve Sinem Akın oldu. LTB ekiplerinin sanatçıların parktaki üretim ve lojistik ihtiyaçlarına yardımcı olduğu çalışmalar Temmuz ayı sonunda tamamlanmış olacak.

LTB’nin 2017 yılında EMAA ile beraber yaptığı “Lefkoşa için Kamusal Alanda Sanat Çalıştayı’ sonuçlarına uygun şekilde devam eden heykel çalışmaları yanında parka ismini veren toplum liderlerinden Dr. Fazıl Küçük’ün heykeli ile ilgili tasarım hazırlıkları devam ediyor.

Başkan Harmancı heykellerin yapımını yerinde inceledi

LTB Başkanı Mehmet Harmancı çalışmaları yerinde inceleyerek, üretimleri devam eden heykellere ilişkin bilgiler aldı.

 LTB Başkanı Mehmet Harmancı, yaratıcı ve özgün anlayışla tasarlanan heykellerin yurttaşların yaşam alanlarına dahil edilerek gündelik hayatın içine yerleştirilmesi ve farklı örneklerle iletişime geçmelerinin sağlanarak sanatı deneyimlemelerine imkan sunacağına dikkat çekti. Başkan Harmancı, heykellerin çoğulcu görüşler, demokratik değerler, çeşitlilik ve kültürlerarası tolerans konularını içermesinin önemli olduğunu söyleyerek bu çalışmanın diğer kamusal sanat örneklerinin de önünü açacağını belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık