AktüelEkolojiTaşkent Doğa Parkı: “Yılanlar ve örümcekler düşmanımız değildir”

Taşkent Doğa Parkı, YENİBAKIŞ ve KIBRIS 7-24 Haber sitelerinin 27/06/2019 tarihli haberlerine yönelik olarak açıklamada bulundu. Taşkent Doğa Parkı açıklamasında söz konusu gazeteleri yayınlarından dolayı eleştirirken, yılanlar ve örümceklerle ilgili yürüttükleri çalışmaları paylaştılar. İşte açıklama YILANLAR VE ÖRÜMCEKLER DÜŞMANIMIZ DEĞİLDİR! Öncelikle Bizim adımız ‘Taşkent Doğa Yaşam Merkezi’ ya da ‘Taşkent Yaşam Merkezi’ değildir. Biz ‘Taşkent Doğa Parkı’yız. Haberi yapan editörün hem adımızı daha iyi araştırması, hem de bizi arayıp olayın içeriğini teyit ettirmesi gerekirdi. Ara...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 27, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Taşkent Doğa Parkı, YENİBAKIŞ ve KIBRIS 7-24 Haber sitelerinin 27/06/2019 tarihli haberlerine yönelik olarak açıklamada bulundu.

Taşkent Doğa Parkı açıklamasında söz konusu gazeteleri yayınlarından dolayı eleştirirken, yılanlar ve örümceklerle ilgili yürüttükleri çalışmaları paylaştılar.

İşte açıklama

YILANLAR VE ÖRÜMCEKLER DÜŞMANIMIZ DEĞİLDİR!
Öncelikle Bizim adımız ‘Taşkent Doğa Yaşam Merkezi’ ya da ‘Taşkent Yaşam Merkezi’ değildir. Biz ‘Taşkent Doğa Parkı’yız. Haberi yapan editörün hem adımızı daha iyi araştırması, hem de bizi arayıp olayın içeriğini teyit ettirmesi gerekirdi.
Ara başlık olarak kullanılan ‘Herkes Topu Birbirine Attı’ ifadesi, doğru bir yazım şekli olmamıştır. Taşkent Doğa Parkı olarak 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’mız 7/24 açık olup, gece gündüz farketmeden herhangi bir yılan veya başka bir yaban hayata ait hayvan ihbarı durumunda yardıma koşmaktadır. Yıllardır bu konuda verimli işbirliği yapan kuruluşların ‘topu birbirine attı’ diye lanse edilmesi çok yanlıştır.
Yayımlanan haberde bilerek ve isteyerek tür teşhisi dahi yapılmamış canlılarla ilgili “zehirli böcekler” olduğu ve, “3 tarantulanın imha edildiği” ile ilgili açık beyanlar bulunmaktadır. Ülkemizde yaban hayat; çevre yasası ve buna bağlı olarak Flora, Fauna türleri ve Yaban Kuşlarının Korunması Tüzüğü kapsamında koruma altındadır. Gerek Taşkent Doğa Parkı gerekse de aynı şemsiye altında yer alan Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, Kıbrıs Deniz Canlıları Yaşam Merkezi ve Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü olarak temel amacımız yaban hayatın korunması ve araştırılmasıdır ve bu konuda çok büyük bir çabayla çalışmalarımızı 7/24 sürdürmekteyiz.
Yılanlar konusunda ne yazık ki toplumumuzda doğru bilinen birçok yanlış bulunmaktadır. Söz konusu yılan, tamamen zehirsiz ve insanlara hiçbir zararı olmayan, aksine bulunduğu ekosisteme çok büyük faydası olan bir hayvandır. Gazete haberleri yapılırken doğru bilgilerin paylaşılması, hem insanları bilgilendirecek hem de korkuyla hareket edip kendilerine veya yılanlara zarar gelmesini önleyecektir. Kullanılan dile bu yüzden dikkat etmek gerekmekte ve bu konuda uzmanlardan da görüş alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz.
Taşkent Doğa Parkı bünyesinde bulunan uzman biyolog, zoolog, herpetolog, veteriner hekim ve diğer uzmanları ile gelen her çağrıyı değerlendirmekte, insanlara zarar vermeyecek şekilde doğanın ve ekosistemin korunması yönünde gerekli çalışmaları yapmaktadır. Bu konuda hangi yaban hayvanına, hangi ortamda müdahale edileceği, müdahale edilip edilmemesi gerekliliğinin belirlenmesi de gerek ülkemizdeki yasalar gerekse de uluslararası kabul gören en iyi örgütler tarafından belirlenmiştir ve kurumumuz tarafından da aynı şekilde uygulanmaktadır.
Ülkemizde yılanların tümü Flora, Fauna türleri ve Yaban Kuşlarının Korunması Tüzüğü kapsamında koruma altına alınmış ve öldürülmesi yasaklanmıştır. Öldürülmesi durumunda cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Ülkemizde insan için tehlikeli olabilecek tek yılan türü engerek isimli ve halk arasında bilinen ismiyle ‘Gufi’ (Macrovipera lebetina lebetina) denilen yılandır. Ülkemizde bulunan hiçbir yılan türü durup dururken insanlara saldırma davranışı göstermemektedir. Sadece rahatsız edilmesi ve yakalanmaya çalışılması durumunda kendini savunma davranışı gözlenmektedir. Taşkent Doğa Parkı uzmanları 2016 yılından bu yana gelen evde yılan var ihbarları üzerine yüzlerce yılanı evlerden hiçbir karşılık beklemeden alıp doğada uygun bir ortama geri bırakmıştır. Bu kapsamda gazetede belirtilen ifade şekli bugüne kadar kurtardığımız yüzlerce hayvana ve emeklerimize yapılmış haksız bir eleştiri niteliğindedir. Haber yapılmazdan önce editörün ve/veya haberi hazırlayan arkadaşımızın bizleri arayıp konu hakkında detaylı bilgi alması bu şekilde oluşabilecek yanlış anlamalar ve haksız eleştirilerin önüne geçebilirdi.
Yaban hayvanları ile ilgili her türlü destek için 1190 Yaban Hayat Destek Hattı’nı arayabilirsiniz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık