AktüelEkonomi PolitikKıbrıs SorunuPolitikaTemasTaşınmaz Mal Komisyonu’ndan önemli iade kararı

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 18, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Taşınmaz Mal Komisyonu, Kıbrıslı İngiliz Andriani Joannou’ya ait beş taşınmaz maldan  ikisinin iade edilmesi talimatı verdi.

Nadir alınan kararda iadenin ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin bir tarih bulunmuyor. Taşınmaz Mal Komisyonu ayrıca kalan malların tahmini piyasa değerinin %14’ünün tazmin edilmesini önerdi. Komisyon 2006’dan bu yana sadece altı iade ve tazmin kararı verdi.

Joannou’nun davası, 2017’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin lehine karar almasıyla kamuoyunda ilgi görmüştü. Komisyonun önceki uygulamaları bu davada etkisiz kaldı.

Joannou’nun avukatı Achilleas Demetriades Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) şunları söyledi:

“Komisyonun iki mülkün geri verilmesi hükmünü vermesi çok önemlidir. Ancak daha iyi olabilir, bütün mülk geri alınabilirdi.”

“Tazmin edilen hasarlar bizim beklediklerimiz değildir. Bizim istediğimizden daha düşüktür. Bundan sonra ne yapacağımızı düşüneceğiz.”

Joannou Karpaz yarımadasında bulunan Koma tou Gialou köyündeki, 1997’de kendisine halası tarafından hediye olarak verilen beş taşınmaz mal için Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmuştu.

Kıbrıs Haber Ajansı

Türk işgali altındaki taşınmaz malın Kıbrıslı İngilize iade edilmesi için nadir bir karar alındı

Kıbrıs’ın Türk işgali altındaki bölgesinde faaliyet gösteren Taşınmaz Mal Komisyonu, Kıbrıslı İngiliz Andriani Joannou’ya ait beş taşınmaz maldan ikisinin iade edilmesi talimatı verdi. Nadir alınan kararda iadenin ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin bir tarih bulunmuyor. Taşınmaz Mal Komisyonu ayrıca kalan malların tahmini piyasa değerinin %14’ünün tazmin edilmesini önerdi.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©