AktüelEkonomi PolitikPolitikaTasarruf Adı Altında Öğretmen Kadroları Azaltıldı | Öğretmen İhtiyacı Olan Okulların Tam Listesi

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde, eğitimde yaşanan sorunlarla ilgili basın açıklaması yaptı. KTÖS Başkanı Emel Tel ve Eğitim Sekreteri Burak Maviş yaptıkları konuşmalarda, okullardaki eksikliklerle ilgili daha önce yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ve eğitim yılının sorunlarla başladığını söyleyerek, yaşanan sıkıntıların en kısa sürede çözülmemesi halinde eylemlerinin dozunu artıracakları uyarısında bulundu. Sendika yetkilileri, okullarda; öğretmen, müdür, kitap, kırtasiye, hademe eksikliği yaşandığını belirterek, “Eğitim ve sağlıkta tasarruf anlayışının kabul edilemez olduğunu” söyledi. MAVİŞ: “OKULLAR...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 17, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde, eğitimde yaşanan sorunlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

KTÖS Başkanı Emel Tel ve Eğitim Sekreteri Burak Maviş yaptıkları konuşmalarda, okullardaki eksikliklerle ilgili daha önce yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ve eğitim yılının sorunlarla başladığını söyleyerek, yaşanan sıkıntıların en kısa sürede çözülmemesi halinde eylemlerinin dozunu artıracakları uyarısında bulundu.

Sendika yetkilileri, okullarda; öğretmen, müdür, kitap, kırtasiye, hademe eksikliği yaşandığını belirterek, “Eğitim ve sağlıkta tasarruf anlayışının kabul edilemez olduğunu” söyledi.

MAVİŞ: “OKULLAR DEFTERSİZ, KİTAPSIZ, SANDALYESİZ, ÖĞRETMENSİZ, OKUL YÖNETİCİSİ OLMADAN AÇILDI”

KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Eğitim ve Kültür Bakanlığında bakan ve bürokratların değiştiğini, bunun eğitim ve öğretim faaliyetlerine olumlu yansıyacağını; eğitim yılının sorunsuz başlayacağını düşündüklerini ancak bunun olmadığını söyleyerek, “zihniyetin değişmediğini” söyledi.

Okulların deftersiz, kitapsız, sandalyesiz, öğretmensiz, okul yöneticisi olmadan açıldığını söyleyen Maviş, bu sorunların nedeninin siyaset olduğunu savundu.

Kıbrıs’ın kuzeyi ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan protokolün, kamudaki münhal sayılarına kısıtlama getirdiğini söyleyen Maviş, ilkokullarda yüzde 25 öğretmen eksikliği bulunduğunu belirtti.

Kitap kırtasiye eksikliklerine değinen Maviş, din dersinin ortaokullarda seçmeli olmasına yönelik kararın ardından TC yardım heyetinin kitap basımına ilişkin ödemeyi bloke ettiğini kaydetti.

Bunun üzerine ihaleye çıkıldığını, başvuru olmaması üzerine gecikmeler yaşandığını dile getiren Maviş, ihaleye TL üzerinden çıkılmasını eleştirdi.

İlahiyat Kolejinin eksiksiz açıldığını söyleyen Maviş, ilkokul, anaokul ve özel eğitim okullarının ise eksikliklerle açıldığını belirtti.

“Eğitim yatırım ister, tasarrufun adı bile geçmemesi gerekir” diyen Maviş, bakanlıktan sorunların çözümüne yönelik ayrıntılı açıklama talep etti.

Son aylarda ülkeye gelen işgücü sayısındaki artışa paralel olarak öğrenci sayısında da artış olduğu ve sınıflardaki öğrenci sayısının 35-40’lara ulaştığı duyumu aldıklarını belirten Maviş, hükümetin bu konuda acil önlem almasını, kalıcı olması adına yasa hazırlanması gerektiğini söyledi.

Maviş, nüfus sayısını bilmeden eğitimi planlamanın mümkün olmadığını ifade etti.

TEL: “TASARRUF ADI ALTINDA ÖĞRETMEN KADROLARI YÜZDE 25 AZALTILDI”

KTÖS Başkanı Emel Tel, sendikanın eğitim yılı başlamadan önce gerekli uyarıları yaptığını ancak okulların eğitim-öğretim yılında sorun ve eksikliklerle başladığını belirtti.

Tel, öğretmenlik sınavının okulların açılış tarihinden 1 hafta sonra gerçekleşeceğini, yeni atanacak olan 36 öğretmenin takriben okulların açılmasından 3 hafta sonra görev yerlerine gidebileceklerini, tasarruf adı altında öğretmen kadrolarının yüzde 25 azaltıldığını belirtti.

Girne, Lefkoşa, Güzelyurt ve Gazimağusa merkez okullarının genelinde öğrenci artışı gözlemlendiğine dikkati çeken Tel, bazı okullarda sınıflardaki öğrenci sayısının yasaların da üzerine çıktığını, 40’a yaklaştığını, okullarda 84 öğretmen ihtiyacı, 7 okulda müdür, bazı okullarda hademe eksiklikleri olduğunu kaydetti.

“OKULLARIMIZA KİTAP VE MALZEMENİN NE ZAMAN TEDARİK EDİLECEĞİ BELİRSİZDİR”

Kitap, kırtasiye, okul, mefruşat ihtiyacında değinen Tel, şunları söyledi:

“Devletin ihalelerdeki ödemeleri geç yapması ve dövizdeki kur dalgalanmasından dolayı çıkılan kitap, inşaat, tadilat ve malzeme alımı ihalelerine ya başvuru olmamış, ya da geç zamanda başvurular tamamlanmıştır. Şu an okullarımıza kitap ve malzemenin ne zaman tedarik edileceği belirsizdir. Seçim öncesi eğitim ile ilgili projelerini teorik olarak ortaya koyan dört koalisyon ortağının, pratikte sınıfta kaldığı açıktır. Mayıs ayından itibaren uyarı yapmamıza rağmen öğretmensiz, kitapsız, deftersiz, sandalyesiz, masasız, kalemsiz bir döneme giriş yapıyoruz.”

Temel insan haklarından olan eğitim ve sağlıkta tasarruf anlayışının “kabul edilemez olduğunu” söyleyen Tel, yaşanan sorunların temel sorumlusunun hükümet ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olduğunu savundu.

Minareliköy kavşağında yaşanan trafik sorununa da değinen Tel, taşocağı kamyonlarının tehlike yarattığını, önlem alınması gerektiğini söyledi.

Tel, sorunlara yönelik ivedi çözümler üretilememesi halinde öğretmenler ve okul aile birlikleri ile beraber demokratik eylem hakkını kullanacaklarını belirtti.

İşte öğretmen ihtiyacı olanlar okulların listesi:

İLKÖĞRETİM DAİRESİ
17  EYLÜL 2018 ÖĞRETMEN İHTİYAÇ LİSTESİ
SN OKUL STATÜ MÜNHAL
1 Boğaziçi İlkokulu SINIF MÜNHAL
2 Büyükkonuk İlkokulu SINIF MÜNHAL
3 Canbulat İlkokulu SINIF MÜNHAL
4 Çayırova İlkokulu SINIF MÜNHAL
5 Çayönü – İncirli İlkokulu SINIF MÜNHAL
6 Dilekkaya İlkokulu SINIF MÜNHAL
7 Dipkarpaz İlkokulu SINIF MÜNHAL
8 Dipkarpaz İlkokulu SINIF MÜNHAL
9 Dipkarpaz İlkokulu SINIF MÜNHAL
10 Dipkarpaz İlkokulu SINIF MÜNHAL
11 Dipkarpaz İlkokulu SINIF MÜNHAL
12 Dipkarpaz İlkokulu SINIF MÜNHAL
13 Dipkarpaz İlkokulu SINIF MÜNHAL
14 Esentepe İlkokulu SINIF MÜNHAL
15 Güvercinlik R.R. Denktaş İlkokulu SINIF MÜNHAL
16 Kaplıca İlkokulu SINIF MÜNHAL
17 Kumyalı İlkokulu SINIF MÜNHAL
18 Kumyalı İlkokulu SINIF MÜNHAL
19 Kumyalı İlkokulu SINIF MÜNHAL
20 Şht. Menteş Zorba İlkokulu SINIF MÜNHAL
21 Tatlısu İlkokulu SINIF MÜNHAL
22 Tatlısu İlkokulu SINIF MÜNHAL
23 Ulukışla İlkokulu SINIF MÜNHAL
24 Yedikonuk İlkokulu SINIF MÜNHAL
25 Yedikonuk İlkokulu SINIF MÜNHAL
26 Yedikonuk İlkokulu SINIF MÜNHAL
27 Ziyamet İlkokulu SINIF MÜNHAL
28 Ziyamet İlkokulu SINIF MÜNHAL
29 Beyarmudu İlkokulu MÜNHAL
30 Boğaziçi İlkokulu MÜNHAL
31 Büyükkonuk İlkokulu MÜNHAL
32 Çayönü – İncirli İlkokulu MÜNHAL
33 Dipkarpaz İlkokulu MÜNHAL
34 Esentepe İlkokulu MÜNHAL
35 Tatlısu İlkokulu MÜNHAL
36 Ziyamet İlkokulu MÜNHAL
       
37 Akova – Yıldırım İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
38 Büyükkonuk İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
39 Dörtyol İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
40 Güvercinlik İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
41 Karakol İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
       
SN OKUL STATÜ MÜNHAL
42 Kumyalı İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
43 Dipkarpaz  İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
44 Şht. Hüseyin Akil İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
45 Ulukışla İlkokulu SINIF İHTİYAÇ
46 Dipkarpaz İlkokulu İHTİYAÇ
47 Esentepe İlkokulu İHTİYAÇ
48 Polatpaşa İlkokulu İHTİYAÇ
49 Şht. Salih Terzi İlkokulu İHTİYAÇ
50 Beylerbeyi Anaokulu/İlkokulu ? İHTİYAÇ
51 Beylerbeyi Anaokulu/İlkokulu ? İHTİYAÇ
52 Beylerbeyi Anaokulu/İlkokulu ? İHTİYAÇ
53 Girne Maarif Anaokulu İHTİYAÇ
54 Girne Maarif Anaokulu İHTİYAÇ
55 Karakol İlkokulu   Londra Türk Dili
56 Polatpaşa İlkokulu   Londra Türk Dili
57 Çayönü İlkokulu   Londra Türk Dili
58 Gönyeli İlkokulu 1/2 Sendikal İzin
59 Serhatköy İlkokulu 1/2 Sendikal İzin
60 Şht.İlker Karter İlkokulu   Eğitim Protokolü
61 Canbulat İlkokulu   Eğitim Protokolü
62 Karaoğlanoğlu İlkokulu   Eğitim Protokolü
63 Y.Boğaziçi İlkokulu   İHTİYAÇ
64 Şht.Ertuğrul İlkokulu   İHTİYAÇ
65 Geçitkale İlkokulu   İHTİYAÇ
66 23 Nisan İlkokulu   Emekli
67 Gönyeli İlkokulu   Emekli
68 Şht.Zeki Salih İlkokulu   Emekli
70 Şht.Tuncer İlkokulu   Emekli
71 Alayköy İlkokulu   Emekli
72 Ağırdağ İlkokulu-Dikmen   İHTİYAÇ
73 Alasya İlkokulu   İHTİYAÇ
74 Polatpaşa İlkokulu   İHTİYAÇ
75 Polatpaşa İlkokulu   İHTİYAÇ
76 Gaziköy Anaokulu   İHTİYAÇ
77 Şht. Yalçın İlkokulu   İHTİYAÇ
78 Kozanköy MB. İlkokulu   İHTİYAÇ
79 Gazi İlkokulu   İHTİYAÇ
       

 

KTÖS tarafından yapılan açıklamanın tam metni:

Basın Açıklaması

Sendikamızın 18 Mayıs 2018 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısında “tedbir alınmazsa Eylül ayında öğrenciler yine okul ve sınıf bulamayacak” demiştik.

Sendikamız, 28 Haziran 2018 tarihinde düzenlediği geniş kapsamlı basın toplantısında bakanlığa 40 sayfalık bir çalışma sunulmuş, sorun tespitleriyle beraber çözüm önerilerimizi paylaşmış, Eğitim Bakanlığı’na diyalog ve işbirliği çağrısında bulunmuştuk.

Son olarak 16 Ağustos 2018 tarihinde ise Eğitim Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleştirip, bürokrasinin yavaş çalıştığını, eğitim üzerine mali disiplin uygulandığını ve sonuçta eğitim yılının sancılı başlayacağını ifade etmiştik. Kısa vadede çözüm bekleyen hayati sorunları tekrardan sıralamış, Öğretmen Nakil Tüzüğü’nün hayata geçirilemediğini, yeni okul ihtiyacı için somut adım atılmadığını, tamiratların eğitim-öğretim dönemi içine sarkacağı ve kitapların okullara geç ulaşacağı endişesini taşıdığımızı dile getirmiştik.

Okulların eğitim-öğretim faaliyetlerine başladığı gün olan 17 Eylül 2018 itibariyle geldiğimiz noktada:

Öğretmen, müdür ve hademe ihtiyacı:

  1. Öğretmen nakilleri Temmuz ayında tamamlanmış olmasına rağmen, hükümetin öğretmen kadro yetkilerini zamanında vermemesinden dolayı Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılacak öğretmenlik sınavı okulların açılış tarihinden 1 hafta sonra gerçekleşecektir. Dolayısıyla, yeni atanacak olan 36 öğretmen takriben okulların açılmasından 3 hafta sonra görev yerlerine gidebileceklerdir;
  2. Tasarruf adı altında öğretmen kadroları % 25 azaltılmıştır. Bunun anlamı 20 tane okul eksik öğretmenle başlayacak demektir;
  3. Hastalık izni, doğum izni, yurtdışı eğitim izni ve yurtdışı görevinden dolayı oluşan eksiklikler nedeni ile 40 civarı öğretmen ihtiyacı vardır.
  4. Girne, Lefkoşa, Güzelyurt ve Mağusa merkez okullarının genelinde öğrenci artışı gözlemlenmektedir. Bazı okullarımızda sınıflardaki öğrenci sayısı yasaların da üzerine çıkmış, 40’a yaklaşmıştır.
  5. Şu an itibariyle okullarımızda toplamda 84 öğretmen ihtiyacı vardır.
  6. Bununla birlikte toplamda 7 tane okulda müdür eksikliği devam etmektedir.
  7. Okullarımızın bazılarında hademe eksiklikleri halen giderilmemiştir.

Kitap, kırtasiye, okul, mefruşat ihtiyacı;

  1. Devletin ihalelerdeki ödemeleri geç yapması ve dövizdeki kur dalgalanmasından dolayı çıkılan kitap, inşaat, tadilat ve malzeme alımı ihalelerine ya başvuru olmamış ya da geç zamanda başvurular tamamlanmıştır. Şu an okullarımıza kitap ve malzemenin ne zaman tedarik edileceği belirsizdir. Seçim öncesi eğitim ile ilgili projelerini teorik olarak ortaya koyan dört koalisyon ortağının, pratikte sınıfta kaldığı açıktır. Mayıs ayından itibaren uyarı yapmamıza rağmen öğretmensiz, kitapsız, deftersiz, sandalyesiz, masasız, kalemsiz bir döneme giriş yapıyoruz.
  2. Okullarda tamamlanmamış tadilat ve tamiratların yanı sıra tadilat ihtiyacı olmasına rağmen bir tek çivi çakılmamış okullar bulunmaktadır.
  3. Girne bölgesinde üç şubelik Beylerbeyi İlkokulu tamir edilerek öğrenci nüfusunun artışına geçici bir önlem alınmıştır. Yeni okul inşaatlarının ihtiyacı ortada iken bu konuda somut bir adım atılmamıştır.

Temel insan haklarından olan eğitim ve sağlıkta tasarruf anlayışı kabul edilemezdir. Hiçbir ekonomik akla sığmayan şekilde 21. yüzyılda çocuklarımız kitapsız, deftersiz, öğretmensiz ve okulsuz bırakılmıştır.

Bugün karşı karşıya kaldığımız tablo bizler için şaşırtıcı değildir. Yaşadığımız bu sorunların temel sorumlusu hükümet ve Eğitim Bakanlığıdır. Yapıcı tavrımızı ve diyalog çabalarımızı devam ettirmekle birlikte, sorunlara yönelik ivedi çözümler üretilememesi halinde öğretmenlerimiz ve okul aile birlikleri ile beraber demokratik eylem hakkımızdan kaçınmayacağımızın bilinmesini isteriz.

Burak Maviş

KTÖS Eğitim Sekreteri

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık