AktüelEkolojiTarihte ilk kez bir hastaya ‘iklim değişikliği’ tanısı konuldu

Kanada'daki bir hastanede çalışan doktorlar, hastaneye gelen kadının hastalığının sıcak dalgaları ve kötü hava kalitesinden kaynaklandığını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 12, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kanada‘da hastaneye kaldırılan bir kadına dünyada ilk kez “iklim değişikliği” tanısı konuldu. Sıcak dalgaları, yangınlar, artan vektörel hastalıklar ve kuraklık gibi iklim krizinin etkileri her geçen gün daha fazla hissediliyor. Bilim insanları araştırmalarda bu felaketlerin insan sağlığı üzerindeki etkisi konusunda uyarılar yapıyor.

Ancak bu olayla birlikte ilk kez hastaneye kaldırılan bir kişiye doğrudan “iklim değişikliği” tanısı konulmuş oldu. Kanada’daki British Columbia hastanesinde görev yapan doktorlar, hastaneye gelen 70 yaşındaki kadının durumundan sıcak dalgalarının ve kötü hava kalitesinin sorumlu olduğunu söyledi.

‘Altta yatan sebebe bakmalıyız’

Teşhisi koyan Dr. Kyle Merritt, ilk kez iklim değişikliğini bir acı nedeni olarak yazdığını söyledi.

Glacier Media’ya konuşan doktor, “Altta yatan nedene bakmıyorsak ve sadece semptomları tedavi ediyorsak, giderek daha da geride kalacağız” ifadelerini kullandı.

Halihazırda astımı, diyabeti ve bazı kalp yetmezliği problemleri olan kadın, kliması olmayan bir karavanda yaşıyor. Acil servis doktoru, “Tüm sağlık sorunları daha da kötüleşti. Susuz kalmamak için gerçekten mücadele ediyor” dedi.

Savunmasız insanları daha çok etkiliyor

Kavurucu sıcaklıklar bölgedeki orman yangınlarını şiddetlendirdi ve hava kalitesinin temmuz ve ağustos aylarında ‘kabul edilebilir’ seviyelerden 43 kat daha kötü olmasına neden oldu.

Dr Merritt, “Acil servisteyiz, en ayrıcalıklısından en savunmasızına, beşikten mezara kadar herkese bakıyor, görüyoruz. İnsanların, özellikle de toplumumuzdaki en savunmasız insanların iklim değişikliğinden daha çok etkilendiğini görmek zor sinir bozucu” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık