AktüelEkonomiEkonomi PolitikTarihi operasyondan yıllar sonra!

Yazar Cenk Diler Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Lirası’ndan Türk Lirasına geçtiği tarihi haber küpürünü paylaşarak üzerine “Tarihi operasyon ha! Vay be! :)” şeklinde not düştü. Cenk Diler’in paylaşımı sosyal medyada ses getirirken pek çok kişi de son günlerde yaşadığımız TL’nin değer kaybından duyduğu öfke ve huzursuzluğu altına yaptıkları yorumlarla yansıttılar.   Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Cenk Mutluyakalı da Kıbrıs Lirası’dan Türk Lirası’na geçişle ilgili o günlere ait bir küpür paylaşarak “mazi kalbimde yaradır” diyerek...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 13, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yazar Cenk Diler Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Lirası’ndan Türk Lirasına geçtiği tarihi haber küpürünü paylaşarak üzerine “Tarihi operasyon ha! Vay be!

Cenk Diler’in paylaşımı sosyal medyada ses getirirken pek çok kişi de son günlerde yaşadığımız TL’nin değer kaybından duyduğu öfke ve huzursuzluğu altına yaptıkları yorumlarla yansıttılar.

 

Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Cenk Mutluyakalı da Kıbrıs Lirası’dan Türk Lirası’na geçişle ilgili o günlere ait bir küpür paylaşarak “mazi kalbimde yaradır” diyerek şunları yazdı:

İlk TÜRK tangosudur sanırım, “Mazi kalbimde bir yaradır.”

Sözleri de ezgisi de kulaklarda…

“Ben de gönül çektim eskiden
Yandı hayatım bu sevgiden
Anladım ki bir aşka bedel
Gençliğimmiş elimden giden”

Ahhh….

“Başkasına yâr oldu, eller bahtiyâr oldu…”

( * Kıbrıs lirası tedavülden kalktı – 3 Mayıs 1983 – Yenidüzen )

Image may contain: one or more people

Tarihi Operasyon olarak sunulan Kıbrıs Lirası’ndan Türk Lirası’na geçiş aynı zamanda Türkiye ile entegrasyon sürecinin en belirleyici adımlarından da biriydi.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık