AktüelEkonomi PolitikGazedda'nın GündemiManşetÖzel HaberPolitikaTarihi karar: “Polisin tutumu kindar ve despotça!”

Mahkeme’den 19 Temmuz kararı: Darp, ihlal, yasal dayanağı olmayan tutuklama! 19 Temmuz 2011’de eski KTHY binası önündeki Erdoğan protestosu sırasında polis şiddetine uğrayanan ve tutuklanarak 21 saat nezarette kalanlardan biri olan Nevzat Hami’nin açtığı tazminat davası geçtiğimiz gün karara bağlandı.  Yargıç Mine Güçlüer Ozankaya Polis’in 19 Temmuz olaylarındaki tavrını mahkemede Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHM) kararları ve evrensel insan hakları ışığında yorumlayarak devletin Anayasa’yı ve AİHS’i gözardı ettigini, polisin kindar ve despot şekilde hareket ettiğini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 17, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mahkeme’den 19 Temmuz kararı: Darp, ihlal, yasal dayanağı olmayan tutuklama!

19 Temmuz 2011’de eski KTHY binası önündeki Erdoğan protestosu sırasında polis şiddetine uğrayanan ve tutuklanarak 21 saat nezarette kalanlardan biri olan Nevzat Hami’nin açtığı tazminat davası geçtiğimiz gün karara bağlandı. 

Yargıç Mine Güçlüer Ozankaya Polis’in 19 Temmuz olaylarındaki tavrını mahkemede Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHM) kararları ve evrensel insan hakları ışığında yorumlayarak devletin Anayasa’yı ve AİHS’i gözardı ettigini, polisin kindar ve despot şekilde hareket ettiğini dile getirdi. 

Mahkeme bugüne kadar ilk kez Polis’in gösteriye müdahale etmesi sebebiyle gösteri ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği doğrultusunda karar verdi. 

Gazeddakıbrıs-Özel

19 Temmuz 2011’de KTHY önündeki Erdoğan protestosu sırasında polis şiddetine uğrayanan ve tutuklanarak 21 saat nezarette kalanlardan biri olan Nevzat Hami’nin açtığı tazminat davası geçtiğimiz gün karara bağlandı. 

Dava haksız tutukluluk, AIHS (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) ve Anayasa altında korunan ifade ve gösteri özgürlüğü konularında açıldı. 

Ledra Hukuk bürosu Avukatları Öncel Polili, Gökçe Güçveren ve stajyer Avukat Aylin Zeybek’in yürüttüğü davada, Yargıç tüm konularda davacı tarafı haklı buldu.

İbret verici tazminat

Davacı tarafın tüm taleplerini haklı bulan mahkeme, şiddet ve ifade-gösteri özgürlüğüne kamu kişileri ve kurumları tarafından keyfi, despot ve futursuzca davranılmasına karşılık olarak Polis’e ibret verici tazminat olarak, verdiği tazminatı %20 arttırdı.

İngiltere’den emsal örnek

Yargıç, tazminatın en büyük kısmını 21 saat haksız tutukluluğa sebep verdikleri icin İngiltere’de otorite olarak görülen Kemp & Kemp’de 24 saat tutukluluk icin öngörülen 3000 Sterlinlik tazminat miktarını göz önünde bulunduruldu.

Yargıç, polis örgütünün 19 Temmuz olaylarındaki tutumumu, AIHM kararları ve evrensel insan hakları ışığında yorumlayarak devletin anayasayı ve AIHS’i gözardı ettigini, kindar ve despot olarak tavır takındığı yönünde yorumladı.

Yargıç ayrıca davacı Nevzat Hami için “diğer göstericilerle birlikte 19.7.2011 tarihinde eski KTHY binası önünde barışçıl bir şekilde o dönemin başbakanı Erdoğan’ı protesto etmek icin toplandı. Gösteri barışçıl bir şekilde seyrettiği sırada polis mensupları hiçbir uyarı yapmaksızın darpa varan orantısız güçle göstericileri dağıtmaya çalışmış ve birçok tutuklama yapmıştır. Bu esnada tutuklanan ve darp edilen davacı 21 saat özgürlüğünden mahrum bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

Darp, ihlal, yasal dayanağı olmayan tutuklama

Mahkeme Polis’in gösteriye müdahale etmesi sebebiyle gösteri ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği kararını verdi. Buna göre Hami’nin tutuklanması sebebiyle darp edildiği, tutuklanma sırasında darp edildiği, tutuklandıktan sonra tutuklanma sebeplerinin kendisine bildirilmediği için tutuklan kişilerin neden tutuklandığına dair bilgi verilmesi hakkının ihlal edildiği, tutuklamanın dayanağı yasal olmadığı için haksız tutuklama yapıldığı ve kişi özgürlüğü ihlal edildi için,

21 saat boyunca tutuklamanın gereksiz olduğu ve bu yüzden de tutuklamanın yasal olmadığı kişi özgürlüğü hakının ihlal edildiği için, ayrıca ifade ve gösteri özgürlüğü de ihlal ettiği için polis itham edildi. 

Savcılık dosyaya rağmen dava açmaktan kaçınıyor

19 Temmuz’da KTHY önünde Erdoğan protestosu sırasında göstericileri darp eden polisler ile ilgili Polis Genel Müdürlüğü tarafından dosya hazırlanıp gönderilmiş olmasına rağmen savcılığın ilgili polisler hakkında ceza davası açmaktan kaçındığı da öğrenildi.

Bununla beraber, gösteriye müdahale emri veren dönemin Polis Genel Müdürü Pervin Gürler’den söz konusu tazminatın rucu edilip edilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık