AktüelEkolojiTarihi eserler çöplüğe döndü!

Kıbrıs'ın kuzeyinde tarihi ve kültürel eserlere gösterilen önem kendini göstermeyi sürdürüyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 24, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs’ın kuzeyinde tarihi ve kültürel eserlere gösterilen önem kendini göstermeyi sürdürüyor. Kıbrıs’ın güneyindeki tarihi ve dini yerlere yapılan saldırılarla ilgili açıklama yapmaktan geri durmayan milliyetçi kesimler ise Kıbrıs’ın kuzeyindeki saldırılara yönelik sessizliğini koruyor.

Kültürel Miras Teknik Komitesi Eş Başkanı Ali Tuncay, Lefkoşa surlarında bazı kişilerin her türlü çöpü atmaya devam ettiğini bildirdi. Tuncay açıklamasında şunları kaydetti:

Kültürel Miras Teknik Komitesi çerçevesinde UNDP’nin teknik ve Avrupa Birliği’nin mali katkısıyla büyük emek harcanarak Lefkoşa surlarının Girne Kapısı ve Çetinkaya arasındaki bölümleri temizlenmiştir.

Ancak sizlerle paylaşmakta olduğum fotoğraflar maalesef bazı insanlarımızın hala surlara gerekli özeni göstermemekte olduğunu hatırlatmıştır. Bir vatandaşımız maalesef inşaat atıklarını düşüncesizce surlardan aşağıya boca etmiştir.

Konu hakkında bilgi vermiş olduğumuz Lefkoşa Türk Belediyesi yetkilileri konuyla derhal ilgileneceklerini belirtmiştir. Surlardaki çalışmayı yapan müteahhit firma ise surlarda temizlik yapacağını iletmiştir.

Bir de üzülerek belirtmek isterim ki bazı insanlarımız surlardan aşağıya her türlü çöpü atmaya devam etmektedir.

Duyarlılık, bilinç ve eğitimin yanı sıra eski eserlere zarar verenlerin ve kirletenlerin cezalandırılması da bu yerlerin korunmasında önem arz etmektedir.

Lütfen eski eserlerimizi çöp alanı olarak kullanmayalım. Etrafa çöp atmadığımızda hem eski eserlerin hem de toplumsal sağlığın korunmasına katkıda bulunduğumuzu da unutmayalım.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık