AktüelYüzleşmeTanınma hayalleri başka bahara kaldı

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, “iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinden çıkmadığı sürece gevşek veya desantralize federasyonun görüşülebileceği” mesajını verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, “iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinden çıkmadığı sürece gevşek veya desantralize federasyonun görüşülebileceği” mesajını verdi.

Alithia ve diğer gazetelerde yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün “Astra” radyosuna yaptığı açıklamada, “iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinden çıkmayan gevşek veya desantralize federasyon çözümünün, adadaki her iki tarafın endişelerini giderebileceğini” söyledi.

Habere göre, Hristodulidis, iki devletli çözümün “Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmediğini” ve “her iki toplum için de yıkım anlamına geleceğini” savundu.

Bazı ülkelerin kktc’yi tanımaya hazırlandığı şeklindeki iddiaları da değerlendiren Hristodulidis, şu ana kadar bunu doğrulayacak bir herhangi bir bulgu olmadığını belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan ve AB’nin kktc’yi tanıyacağı iddia edilen ülkelere yönelik yoğun girişimleri bulunduğunu vurgulayan Hristodulidis, özellikle 6 ülke üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti.

Hristodulidis, Azerbaycan ve Pakistan’a yönelik hali hazırda girişim yapıldığını ifade ederek “gerek bizim, gerekse AB’nin yaptığı girişimler sonucunda, bu yönde (tanınma) bir unsur ortaya çıkmadı” dedi.

Türkiye’nin saldırgan tutumuna ilişkin dönüm noktalardan ilkinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un ziyareti, ikincisinin ise 10 Aralık’taki AB Zirve Toplantısı olduğunu belirten Hristodulidis, Lute’un “hali hazırda ziyaret konusunda Atina’yla temasa geçtiğini, yakın zamanda da Kıbrıs’a gelmesinin beklendiğini” ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık