koronavirusTAM METİN: Sağlık Bakanlığı beklenen genelgeyi yayımladı

Sağlık Bakanlığı, giriş çıkışlarla ilgili genelgeyi yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 6, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanlığı, giriş çıkışlarla ilgili genelgeyi yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

kktc Bakanlar Kurulu’nun COVID-19 tedbirleri kapsamında ülkeye  giriş-çıkışlarla ilgili alanıcak tedbirlerin belirlenmesi konusunda üretmiş olduğu karar, ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın Sağlık Bakanlığı’na vermiş olduğu yetki doğrultusunda  Bakanlığımız kktc’ye Giriş- Çıkışlarla ilgili aşağıdaki kararları üretilmiştir;

1. 5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan, eğitim gören kktc vatandaşları ile ülkemizde ikamet eden Maronitler ve  Karpaz bölgesinde ikamet eden Kıbrıslırumlar, barikatlardan ilk geçişlerinde son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina zorunluluğu olmaksızın kktc’ye giriş yapma hakkına sahip olacaktır. Bu kural çeşitli nedenlerle Kıbrıs Cumhuriyeti’nde kalan veya olağan olarak orada yaşayan kktc vatandaşlarının kktc’ye girişlerinde de  geçerli olacaktır. Yukarıda bahsi geçen koşullar çerçevesinde geçiş yapacak kişilerin her 15 günde bir Kıbrıs Cumhuriyeti veya kktc’de olmak üzere PCR testleri tekrarlanacaktır.

2. kktc vatandaşı olsun veya olmasın 5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Kıbrıs Cumhuriyeti’nden geçiş yapacak kişilerin son 14 gün içerisinde Kıbrıs Cumhuriyeti’nden kaldıklarını belgelemeleri halinde son 72 saat içerisinde yapılmış PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri durumunda karantina zorunluluğu olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Kişilerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nden son 14 gün içesinde başka bir ülkeye seyehat etmeleri durumunda kktc’ye girişlerinde hangi ülkeden geldiler ise o ülkelere uygulanan koşulları uygulanacaktır.

3. 5 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kktc vatandaşı olsun veya olmasın ülkemize gelecek herkes, geldiği ülkenin risk grubuna göre aşağıda belirtilen 3 kategoride, her biriyle ilgili olarak yazılmış olan koşullar çerçevesinde, kktc’ye deniz ve hava limanlarıyla, kara geçiş noktalarından gelmeleri değerlendirilecektir.

A KATEGORİSİ:

Koşul: Tüm yolcuların seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içinde yapılan PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri halinde karantina olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir. Ancak PCR sonucu ibraz edemeyen yolcuların PCR testlerinin Bakanlığımızca yapılacak ve sonuçları çıkıncaya kadar karantina altında tutulacak, yapılan test ve karantina ücretleri ilgili yolcu tarafından karşılanacaktır.

B KATEGORİSİ:

Koşul: Bu ülkelerden gelecek olan yolcular kendi ülkelerinde kktc’ye gelmeden seyahat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden son 72 saat içinde yapılan PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri  zorunludur. Bu ülkelerden gelecek yolcular  ayni zamanda kktc’ye geldiklerinde Bakanlığımızca ikinci PCR test uygulanmasına da tabii olacaklardır.  Bu uygulama 8 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 72-120 saat (3’üncü- 4’üncü ve 5’inci gün) öncesinden PCR testi  yapılması şeklinde uygulanacaktır.

Otelde konaklayacak turistlerin giriş kapılarından gidecekleri otellere nakillleri ilgili otel yetkilileri tarafından yapılacaktır. Turistlere kapılarda yapılan PCR testleri sonuçlanıncaya kadar otel odalarında karantina koşullarına uymaları zorunludur. Otel yetkilileri İlgili kişilerin karantina koşullarına uymasını denetleyecek ve bu konuda Bakanlığımıza taahhüt vereceklerdir. Aksinin tespit edilmesi halinde Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır. Ayrıca bu koşullar Sağlık Bakanlığı ve Emniyet yetkilileri tarafından da denetlenecektir.

Evlerinde konaklayacak kişilerin PCR test sonuçları çıkıncaya ve kendilerine bildirilinceye kadar evlerinde izole olmaları zorunludur .Belirtilen koşullara uymayanlara Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır.

C KATEGORİSİ:

Koşul: Bu ülkelerden gelecek olan yolcuların ülkemize gelmeden önce seyehat edecekleri vasıtaya biniş tarihinden 3 gün önceden PCR test sonuçlarının negatif olması ve bunu belgelemeleri  aynı zamanda, ücretlerinin kendileri tarafından karşılanması kaydıyla 14 günlük karantina koşullarına uyması zorunludur.

Risk Kategorilerine göre Ülkeler Listesi

05 TEMMUZ 2020 TARİHLİ REVİZE ÜLKELER

A GRUBU ÜLKELER

Almanya

Avusturalya

Avusturya

Danimarka

Estonya

Finlandiya

Güney Kore

İrlanda

İsviçre

İzlanda

Japonya

Letonya

Lihtenşayn

Litvanya

Macaristan

Maldivler

Malta

Norveç

Polonya

Slovakya

Slovenya

Yeni Zerlanda

Yunanistan

B GRUBU ÜLKELER

Andora

Arjantin

Belçika

Birleşik Arap Emirlikleri

Bosna Hersek

Bulgaristan

Çek Cumhuriyeti

Fransa

Gürcistan

Hırvatistan

Hollanda

İspanya

İtalya

Kanada

Karadağ

Katar

Kuveyt

Lüksemburg

Lübnan

Monako

Portekiz

Romanya

San Marino

Sırbistan

Singapur

Türkiye

Uruguay

Ürdün

Vatikan

C GRUBU ÜLKELERİ

Amerika

Brezilya

Hindistan

İngiltere

İran

İsrail

İsveç

Kazakistan

Kosova

Meksika

Mısır

Pakistan

Rusya

Türkmenistan

 Ve Diğer Ülkeler 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık