AktüelDünyaTaliban: Afganistan’da demokratik sistem olmayacak, şeriat uygulanacak

Taliban'ın sözcüsü Waheedullah Haşimi, 'Afganistanda Hiçbir şekilde demokratik bir sistem olmayacak, bu tartışmaya açık değil' dedi. Haşimi kadınların toplumdaki rolü ve kızların okula gidip gidemeyeceğine ise ulemanın karar vereceğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban‘ın üst düzey liderlerinden Waheedullah Haşimi, “Ülkede hiçbir şekilde demokratik bir sistem olmayacak, bu tartışmaya açık değil” dedi.

Reuters Ajansı‘na konuşan Haşimi, ülkenin nasıl yönetileceğine dair birçok konunun hâlâ tartışıldığını belirtse de, demokratik rejim ihtimaline kapıyı tamamen kapattı. “Hiçbir şekilde demokratik bir sistem olmayacak çünkü bunun ülkemizde herhangi bir temeli yok” diyen Haşimi, ülkedeki vatandaşların yüzde 99’unun Müslüman olduğuna ve İslam’a inandıklarına vurgu yaparak, “Afganistan’da nasıl bir siyasi sistemi uygulamamız gerektiğini tartışmayacağız çünkü bu açık. Bu şeriat kanunu ve o kadar” dedi.

1996-2000 sürecine benzer bir yapı

Haşimi, röportajda yeni yönetim modeline ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirtti; 1996 ile 2001 arasında ülkeyi yönetme biçimlerine benzer bir iktidar yapısından söz etti. Afganistan’ın yeni dönemde bir konsey tarafından yönetilebileceğini belirten Haşimi, nihai yetkinin Taliban’ın ‘ruhani lideri’ Hibatullah Akhundzada‘da olacağını söyledi.

Akhundzada’nın konseyin üzerinde bir rol almasının muhtemel olduğunu kaydeden Haşimi, “Belki onun yardımcısı ‘devlet başkanı’ rolünü üstlenir” diye konuştu.1996-2001 arasındaki Taliban yönetiminde de, dönemi ruhani lideri Molla Ömer geri planda durmuş, ülkenin gündelik yönetimi bir konsey üzerinden yürütülmüştü.

Yeni ordu için yurtdışında eğitim alan pilotlara çağrı

Haşimi, Taliban’ın hem kendi militanlarından hem de önceki yönetimin askerlerinden oluşan bir ordu planladığını belirterek, bunun için de eski yönetimin pilot ve askerlerine kendilerine katılma çağrısında bulundu.“Onların birçoğu Türkiye, Almanya ve İngiltere’de eğitim aldı. Dolayısıyla görevlerine geri dönmelerini isteyeceğiz” diyen Haşimi, Taliban’ın savaş sırasında birçok helikopter ve uçağa el koymuş olmasına rağmen özellikle pilota ihtiyacı olduğunu, çok sayıda pilotla temas kurduklarını söyledi.

Son 20 yılda doğrudan Taliban’la savaşan ve bu amaçla eğitilen askerlerin söz konusu çağrıya nasıl yanıt vereceği henüz bilinmiyor.

‘Kadınlarla ilgili ulema karar verecek’

Haşimi, kadınların gelecekteki rolü konusunda da açıklamalarda bulundu. Kadınların çalışma ve eğitim hakkının yanı sıra nasıl giyinecekleri konusunda din adamlarının karar vereceğini belirten Haşimi, “Kadınların hicab, burka, sadece bir başörtüsü veya başka herhangi bir şey takıp takmayacağına onlar karar verecek. Bu onlara kalmış” diye konuştu. Haşimi “Kız çocukların okula gidip gitmeyeceğine de ulemamız karar verecek. Bu onlara kalmış” dedi; .

Taliban 1996-2001 yıllarında kadınların çalışmasını, eğitim almasını, başı açık gezmesini ve sokağa yanlarında bir erkek akrabaları olmadan çıkmasını yasaklamıştı. Bu yasağı ihlal eden çok sayıda kadına da çoğu zaman şiddet içeren ağır cezalar uygulanmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık