MüzakerelerTahran, Kıbrıs Sorunu Müzakerelerine Ev Sahipliği Yapmaya Hazır

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, İran’ın Kıbrıs sorunu müzakerelerine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Sillouris’in görüştüğü İranlı yetkililer, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılmakta olan müzakerelere her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirttiler. İran’a ziyaretinin ikinci gününü tamamlayan Sillouris de, bu temasların Tahran’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Avrupa ve Avrupa Birliği’ne köprü olarak gördüğünü gösterdiğini bildirdi. Sillouris pazartesi günü İran’ın eski Cumhurbaşkanı Ayatollah Akbar Hashemi Rafsanjani, daha sonra da...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 31, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, İran’ın Kıbrıs sorunu müzakerelerine ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Sillouris’in görüştüğü İranlı yetkililer, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılmakta olan müzakerelere her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirttiler.

İran’a ziyaretinin ikinci gününü tamamlayan Sillouris de, bu temasların Tahran’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Avrupa ve Avrupa Birliği’ne köprü olarak gördüğünü gösterdiğini bildirdi.

Sillouris pazartesi günü İran’ın eski Cumhurbaşkanı Ayatollah Akbar Hashemi Rafsanjani, daha sonra da Dışişleri Bakanı Javad Zarif ile görüştü. Günün üçüncü ve son görüşmesinde ise İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Shamkhani ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı ve diğer yetkililer, siyasi nedenlerden dolayı Kıbrıs’la işbirliği istediklerini, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne köprü olabileceğini belirttiklerini açıklayan Syllouris, İran’ın ekonomi ve iş sektörleri alanları dâhil bütün sektörlerde Kıbrıs’la işbirliğini arzu ettiklerini anlattı.

Demetris Sillouris görüşmelerde, girişimcilikle ilgili Kıbrıs’ın dinamik kültüründen söz edildiğini, Tahran’ın bu dinamikleri ticari ve iş ilişkileri ve diğer Avrupa ülkeleriyle işbirliği için teşvik etmede kullanmayı amaçladığını ifade etti.

Sillouris ayrıca, Kıbrıs’ın küçük bir ülke olmasına rağmen barış ve gelişmeye yönelik bölgedeki ortamı değiştirmede önemi ve katalizör bir rol oynayabileceğini kaydetti.

Sillouris, Avrupalıların İran’a büyük ilgi gösterdiklerini, yeni ilişkilerin özelde Kıbrıs ve İran, genelde bölge için faydalı olacağını düşündüklerini ifade etti ve “Bizim bu rolü oynayabileceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşmelerde İran’ın bir çözüm bulunması çabalarına katkıda bulunabileceğine karar verildiğini fakat İran’ın bu çabalara doğrudan katkıda bulunamayacağını söyledi.

Demetris Sillouris, İslam Konferansı’na bile Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm için yardımcı olması yönünde kullanılabileceğini belirtti.

Sillouris şöyle dedi:

“Dışişleri Bakanı’nın bana söylediklerine göre bazı konular için yardımcı olabilecekse bazı görüşmelerin İran’da yapılabileceğini söyledi. Tabii ki bu aşamada buna gerek yoktur ancak istekli, niyetli olmaları olumlu bir şeydir ve birçok alanda hızla bunları kullanabiliriz.”

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık