AktüelKıbrıs SorunuManşetMüzakerelerSyllouris: “Kıbrıs sorununa yönelik bölücü yaklaşımlar zarar vericidir”

Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Kıbrıs sorununa çözümün adil ve uygulanabilir olması, her Kıbrıs vatandaşının hakkına saygı göstermesi, demokrasi ilkeleri ve uluslararası hukuk temelinde olması gerektiğini belirtti. 1974’te Kıbrıs’ın Türk işgali sırasında öldürülen bir askeri anmak için pazar günü düzenlenen törende konuşan Syllouris, anlaşmanın Avrupa ilkeleri ve AB müktesebatı temelinde olması, Türkiye’nin Kıbrıs topraklarını yıllardan beri yasadışı işgaline son vermesi ve Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmesi gerektiğini vurguladı. Meclis Başkanı, şu anki siyasi durumun hedeflerimiz,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 17, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Kıbrıs sorununa çözümün adil ve uygulanabilir olması, her Kıbrıs vatandaşının hakkına saygı göstermesi, demokrasi ilkeleri ve uluslararası hukuk temelinde olması gerektiğini belirtti.

1974’te Kıbrıs’ın Türk işgali sırasında öldürülen bir askeri anmak için pazar günü düzenlenen törende konuşan Syllouris, anlaşmanın Avrupa ilkeleri ve AB müktesebatı temelinde olması, Türkiye’nin Kıbrıs topraklarını yıllardan beri yasadışı işgaline son vermesi ve Kıbrıs halkının çıkarlarına hizmet etmesi gerektiğini vurguladı.

Meclis Başkanı, şu anki siyasi durumun hedeflerimiz, kararlılığımız ve birliğimiz üzerinde ısrar etmeyi gerektirdiğine dikkat çekti.

Demetris Syllouris, Kıbrıs sorununa yönelik bölücü yaklaşımların zarar verici bir çözüme götüreceğini, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa adil bir çözüm amacıyla değil, Kıbrıs ve bölge üzerindeki uzun vadeli hedeflerini uygulamak için ahlaksız şekilde her türlü aracı kullanarak her şeyi yapmaya çalıştığına işaret etti.

Ankara’nın, müzakere masasına gelmekten kaçınan ve daha da mantıksız talepler koyarak Kıbrıs Türk liderliğini kendi çıkarları için kullandığını kaydeden Syllouris, elden alınan hakların geri verilmesini görüşmek yerine Türkiye’ye daha fazla vermeyi tartışmanın mantıksızlık olduğunu ifade etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık