AktüelEkonomi PolitikSütü ve ekmeği en pahalıya satın alanlar; Kıbrıslılar

Haravgi gazetesinde üye ülkelerin ürün ve hizmet fiyatları hakkında Avrupa istatistik Dairesinin bir araştırması yayınlandı..
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 9, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu, Çeviri: Vula Harana

Haravgi gazetesinde üye ülkelerin ürün ve hizmet fiyatları hakkında Avrupa istatistik Dairesinin bir araştırması yayınlandı..

Avrupa İstatistik dairesinin yaptığı bir araştırmanın sonuçlarına göre sütü ve ekmeği en pahalıya satın alanlar Kıbrıslılar. 2019 yılı verilerine dayanarak yapılan araştırma Avrupa ülkeleri arasında temel ürünlerle hizmet alanları fiyatlarını kıyaslıyor. Söz konusu araştırma 2000 ürünü kapsıyor. Araştırmada 100 puan, Avrupa Ülkeleri ortalaması olarak baz alındı. Yüzün altındaki veriler ülke fiyatlarının ucuz olduğunu gösterirken, yüzün üzerindeyse de eğer, ülke ürün fiyatlarının çok pahalı olduğunun göstergesi.

Bu sonuçlara göre Kıbrıs’ta gıda ve alkollü olmayan ürün fiyatları %106,4 oranında. Yani Avrupa ortalamasının üstünde. Bu ürün grubuna süt ve süt ürünleri ile yumurta ve buğday ile buğday ürünleri yer alıyor. Daha somut olarak ele alacak olursak süt ve süt ürünlerinde endeks yüzde 133,7’ye çıkıyor. Bu da bu ürünler Kıbrıs’ta Avrupa ortalamasına kıyasla yüzde 33,7 daha pahalı olduğu anlamına geliyor. Hatta AB’nin bu araştırması Kıbrıs’ın en pahalı Avrupa ülkesi olduğunu ortaya koyuyor. İkinci sırada ise kriz halindeki Yunanistan var. Yunanistan’da endeks %133’ü gösteriyor. Aksine en ucuz ülkeler sıralamasında yüzde 69,9 ile Polonya ve yüzde 89,2’yle Litvanya var.

Gelelim ekmeğe. Kıbrıs’ta ekmek fiyatları Avrupa ortalamasından yüzde 120,3 daha pahalı. Verilere göre ekmek fiyatlarında Kıbrıs Avrupa’nın en pahalı 5 ülkesi arasına giriyor. En pahalı ekmekler yüzde 150,5’le Danimarka, yüzde 133,4’le Avusturya’da. En ucuz ekmek ise yüzde 52,4’le Romanya ve yüzde 64,5 ile Bulgaristan’da satılıyor.

Kıbrıs ayrıca sıvı ve katı yağ ürünlerinde de Avrupa ortalamasından daha pahalı. Yüzde 118,7 oranıyla. Alkolsüz içeceklerde ise yüzde 105,4’lerde seyrediyor.

Ancak hemen belirtelim Kbrıs et, balık, meyve ve sebzede daha ucuz. Et fiyatı yüzde 89,3 oranında,  balık yüzde 94,6’da, meyveyle sebze ve patateste ise yüzde 93,6’larda.

Eğitim ve Sağlık alanlarını ayrı ele alalım. Kıbrıs’ta eğitim ve sağlık pahalı. Eğitim harcamalarında Kıbrıs AB ortalamasından yüzde 49,2 daha pahalı. Avrupa’nın eğitim alanında en pahalı ilk beş ülkesi arasındayız. Pahalılıkta önümüzde olan ülkeler Lüksemburg ile Avusturya listenin en altında olan ülkelerse Bulgaristan’la Romanya.

Sağlık alanında da Kıbrıs daha pahalı. Avrupa ortalamasının yüzde 2,7 oranıyla üzerinde. Sağlık alanında en pahalı olan ülkeler arasında ortalamanın yüzde 73’le üzerinde olan İsveç ve yüzde 66,3’le İrlanda. Sağlık alanında en ucuz ülkeler yine Bulgaristan’la Romanya, ortalamanın 33,5 ve yüzde 34,1’le en altlarda seyrediyor.

Elektrik, doğal ve diğer yakıtlarda Kıbrıs ortalamanın yüzde 1,2 üzerinde. Ev cihazları fiyatlarında da yüzde 108,4’le yine üstlerdeyiz pahalılıkta. Ve son olarak Kıbrıs alkolsüz içecekler gibi alkollü içecek fiyatlarında da Avrupa ortalamasını yüzde 5,8’le geçiyor.

Gelelim Kıbrıs’ın daha ucuz olduğu ürün ve hizmetlere sd.

Tütün ve sigara fiyatları Kıbrıs’ta diğer Avrupa ülkelerinin altında. Giyim, ayakkabı, eşya, halı ve halı gibi ürünlerde, restoran ve otel fiyatlarında da Kıbrıs Avrupa ortalamasının altında seyrediyor. Ulaştırma, iletişim, eğlence ve kültür alanlarında da olduğu gibi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık