AktüelPolitikaSuriye’de savaş, Taşkent’te patlama: Son 6 saatte ne oldu?

Geçe yarısından sonra İsrail, Suriye’nin Başkenti Damascus’a saldırı düzenledi. Suriye’ye çok sayıda füze ve F16 ile havadan saldırdı. ‘Israeli missile strikes’ on Damascus & Homs kill 4 civilians, including a toddler (VIDEOS) Syrian air defenses have responded to apparent missile attacks in the vicinity of Damascus and Homs, SANA reports, with its military source claiming that a number of ‘hostile targets’ have been intercepted. At least 4 people, including a baby, were killed in the...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 1, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Geçe yarısından sonra İsrail, Suriye’nin Başkenti Damascus’a saldırı düzenledi. Suriye’ye çok sayıda füze ve F16 ile havadan saldırdı.

‘Israeli missile strikes’ on Damascus & Homs kill 4 civilians, including a toddler (VIDEOS)

Syrian air defenses have responded to apparent missile attacks in the vicinity of Damascus and Homs, SANA reports, with its military source claiming that a number of ‘hostile targets’ have been intercepted. At least 4 people, including a baby, were killed in the strikes on Damascus countryside while 21 others suffered injuries, according to state TV.

 

Saldırılarda 4 sivilin yaşamını kaybettiği ve yaralılar olduğu ajanslara yansıyan haberler arasında.

Füze saldırısı güney Lübnan’dan görüntülendi.

Ali on Twitter

🔴 Some of the missiles were launched from over the sea, this video is from South of Lebanon also on the shore https://t.co/K3uUtMAVdu

*

Suriye’ye İsrail saldırısı sürerken Taşkent’e henüz ne olduğu tespit edilemeyen bir cisim düştü, patlama yaşandı.

*

Patlama bölgede ve Kıbrıs’ın genelinde hissedildi.

*

Patlamanın ardından bölgede yangın çıktı. Yangın kısa sürede kontrol altına alınıp söndürüldü.

*

Olaylar yaşanırken sosyal medyada olayın ne olduğuna dair onlarca yorum yapıldı. Bilgi kirliliği ortaya çıktı. UFO düştü diyenlerden, helikopter düştü diyenlere kadar pek çok doğru olmayan, teyit edilmemiş bilgi paylaşıldı.

*
Gecenin ilerleyen saatlerinde düşen cisimle ilgili görüntüler sosyal medyadan paylaşılmaya başlandı.

*
Sabaha karşı yetkililerden açıklamalar gelmeye başladı. Sivil Havacılık Dairesi’nden Yenidüzen gazetesine yapılan açıklamada düşen cismin radara takılmadığı bilgisi verildi.

‘Israeli missile strikes’ on Damascus & Homs kill 4 civilians, including a toddler (VIDEOS)

Syrian air defenses have responded to apparent missile attacks in the vicinity of Damascus and Homs, SANA reports, with its military source claiming that a number of ‘hostile targets’ have been intercepted. At least 4 people, including a baby, were killed in the strikes on Damascus countryside while 21 others suffered injuries, according to state TV.

Cumhurbaskanı Akıncı açıklama yaptı ve düşen cisim bizden kaynaklı olmadığını, ama yabancı kaynaklı bir cismin düştüğünü ama ne olduğu ve kaynağının ne olduğunun halen araştırıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı, “Bölgedeki savaşın bizim payımıza düşen kötü sonuçlarından biri” ifadelerini kullandı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, düşen cismin uçak ya da İHA olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Parçaların geniş bir alana dağıldığını anlatan Atakan, parçaların birleştirilmesinin ardından sabah saatlerinde geniş açıklama yapılacağını vurguladı. Dikmen bölgesinde de patlama olduğunu ve orada da araştırma yapıldığını belirten Atakan, sabahın ilk ışıkları işe birlikte tüm bulguların değerlendirileceğini ve kamuoyuna kapsamlı bir açıklama yapılacağını söyledi.

 

Kudret Özersay “Az önce Taşkent köyü yakınındaki olay yerine giderek patlama ertesinde bölgede bulunan parçaları yetkililerimizle birlikte inceledik. İlk bulgular patlamaya neden olan cismin niteliğinin ya patlayıcı taşıyan bir hava aracı ya da doğrudan doğruya bir patlayıcı (füze) olduğuna işaret etmektedir. Parçalar üzerindeki yazılar ve diğer emareler kısa süre sonra tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olacak niteliktedir. Herhangi bir can kaybı veya yaralı yoktur. İtfaiyemizin çalışmasıyla yangın kontrol altına alınmıştır.”

*
Düşen cisimle ilgili henüz herhangi resmi ve kesin açıklama yapılmadı.

*

Başbakan BRT’ye yaptığı açıklamada tüm ülkeye geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Bir soru üzerine, Başbakan, yetkililerin cismin ne olduğunu incelemekte olduğunu herkesin farklı şeyler söylediğini kaydederek, “ En kısa zamanda arkadaşlarımız incelemeleri sonrasında bizlere bilgi vereceklerdir. Bizler de bunu kamuoyu ile paylaşacağız”.dedi.

Olayın meydana gelmesinin ardından Türkiye yetkilileri ile henüz bir görüşmesi olmadığını da söyleyen Başbakan Tatar, “ İlgili arkadaşlar az sonra bizlere Bakanlar Kurulu’nda bu bilgileri verecektir. Gerekirse biz de bunları kamuoyu ile paylaşırız” dedi.

*

Kıbrıs Akdeniz’in doğusunda, Ortadoğu’nun batısında bir ada.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık