AktüelPolitikaSuriye’de Ateşkes: Rusya, Türkiye ve İran Garantör

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, ülke genelindeki ateşkesin bu gece yarısı başlayacağı belirtildi. Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Suriye ordusu, ateşkesin 30 Aralık 00.00’da yürürlüğe gireceğini duyurdu. Açıklamada ayrıca ateşkesin IŞİD ve Fetih el Şam Cephesi’ni (El Kaide’den öldürülmeden önceki adıyla El Nusra) kapsamadığı da vurgulandı. PUTİN: SURİYE’DE ATEŞKES SAĞLANDI Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümeti ile muhalefetin ateşkes anlaşması imzaladığını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 29, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, ülke genelindeki ateşkesin bu gece yarısı başlayacağı belirtildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Suriye ordusu, ateşkesin 30 Aralık 00.00’da yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca ateşkesin IŞİD ve Fetih el Şam Cephesi’ni (El Kaide’den öldürülmeden önceki adıyla El Nusra) kapsamadığı da vurgulandı.

PUTİN: SURİYE’DE ATEŞKES SAĞLANDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümeti ile muhalefetin ateşkes anlaşması imzaladığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşen Putin, Şam ile muhalefet arasında üç belge imzalandığını belirtti. Putin, “İlk belge, Suriye topraklarında ateşkes sağlanmasıyla ilgili. İkinci belge, ateşkes rejiminin kontrolüyle ilgili önlemlere yönelik. Üçüncü belge ise Suriye’de çözüm için barış görüşmelerinin başlatılması hakkında bir bildiri” dedi.

‘ANLAŞMALAR, RUSYA’NIN TÜRKİYE VE İRAN’LA YAPTIĞI ÇALIŞMALARIN SONUCU’

Suriyeli taraflar arasında imzalanan anlaşmaların Rusya’nın Türkiye ve İran ile yaptığı çalışmaların sonucu olduğunu kaydeden Putin, “Elbette, yapılan anlaşmalar kırılgan. Anlaşmaların korunması ve geliştirilmesi için özel önem gösterilmesi gerekiyor” dedi.

‘RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN BARIŞÇIL ÇÖZÜMÜN GARANTÖRÜ OLACAK’

Putin, Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye’de barışçıl çözümün garantörü olacağını da kaydetti.

ŞOYGU: ATEŞKES ANLAŞMASI BU GECE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK 

Diğer taraftan Savunma Bakanı Şoygu, Suriyeli taraflar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının bu gece 00.00’dan itibaren yürürlüğe gireceğini belirtti.

PUTİN: SURİYE’DEKİ RUS ASKERİ VARLIĞININ AZALTILMASINI KABUL EDİYORUM

Öte yandan Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’nın önerisi üzerine Suriye’deki Rus askeri varlığının azaltılmasını kabul ettiğini söyledi. Rusya’nın terörle mücadele faaliyetlerine mutlaka devam edeceğinin de altını çizen Putin, “Suriye hükümetine terörle mücadele desteği vermeyi sürdüreceğiz. Tartus ve Hmeymim’deki Rus askeri üslerinin geliştirilmesi konusundaki anlaşmalara da bağlı kalacağız” dedi.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ’NDEN ATEŞKES AÇIKLAMASI

Türk Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de çatışan taraflar arasında 30 Aralık itibariyle ateşkese gidilmesi konusunda mutabakata varıldığını, Türkiye ve Rusya’nın ateşkese ‘garantör’ sıfatıyla destek verdiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin, ‘Suriye ihtilafının kapsamlı siyasi çözümü yolunda rejim ve muhalefet arasında görüşmelerin başlatılması, şiddete son verilmesi ve insani yardımların yapılabilmesi’ amacıyla uzun zamandır yoğun bir çalışma yürüttüğü ifade edilerek “Bu çabalarımızın sonucunda, Suriye’de çatışan taraflar arasında, ülke genelinde 30 Aralık 2016 günü saat 00.00 itibariyle ateşkese gidilmesi hususunda bir mutabakata varılmıştır. Bu gelişmeyi memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

‘BM GÜVENLİK KONSEYİ’NİN TERÖR ÖRGÜTÜ KABUL ETTİĞİ GRUPLAR MUTABAKATIN DIŞINDA’

BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen grupların, bu mutabakatın dışında olduğu kaydedilen açıklamada şöyle denildi: “Bu düzenlemeye Türkiye ve Rusya Federasyonu garantör sıfatıyla destek vermektedir. Taraflar, bu düzenlemeyle, hava saldırıları dahil, silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt etmişlerdir. Bu ateşkese tüm tarafların riayet etmesi önem taşımaktadır. Türkiye ve Rusya çatışmasızlık durumuna güçlü destek vermekte olup, bunun takibini de birlikte yapacaklardır.

Sahadaki gruplar üzerinde nüfuzu olan ülkelerin de ateşkesin idamesi yolunda gerekli desteği sağlaması kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.

Ülkemiz, birkaç gün önce Halep’ten insani amaçlı tahliyelerin tamamlanmasında ve yarından itibaren de Suriye genelinde ateşkesin devreye girmesinin sağlanmasında belirleyici rol oynamıştır. Türkiye, çatışmasızlık durumuna tam olarak riayet edilmek suretiyle, Suriye’de Cenevre Bildirisi ve 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı temelinde gerçek bir siyasi geçişin sağlanabilmesi amacıyla, kısa süre içinde Astana’da rejim ve muhalefetin garantör ülkelerin nezaretinde bir araya gelerek BM gözetimindeki siyasi süreci yeniden canlandırma yolunda kayda değer adımlar atmaları ümidiyle, bu kapsamdaki çabalarını ara vermeden sürdürecektir.”

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriyeli taraflar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına 60.000’den fazla militanın katıldığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptıkları toplantıda konuşan Şoygu, “Rusya Savunma Bakanlığı, Devlet Başkanı Putin’in talimatı doğrultusunda ve Türkiye’nin arabuluculuğunda iki ay boyunca Suriyeli muhalif grupların liderleriyle görüştü. Görüşmelere en etkili 7 grubun liderleri katıldı. Bu gruplar, Suriye’nin orta ve kuzey bölgelerinin büyük bölümünü kontrol ediyor” dedi.

Savunma Bakanı, bu gruplardaki toplam militan sayısının 60.000’den fazla olduğunun altını çizdi.

‘İMZALAMAYANLAR TERÖR ÖRGÜTÜ KABUL EDİLECEK’

Öte yandan Şoygu, anlaşmayı imzalamayan silahlı muhalif grupların terör örgütü kabul edileceğini kaydetti.

LAVROV

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Türkiye ve İran arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da 20 Aralık’ta imzalanan Suriye konulu ortak bildiriyi bugün BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunacaklarını ifade etti.

Üçlü formatta imzalanan ortak bildiriye katılmaları için ilk etapta Mısır yönetimine teklif götüreceklerini söyleyen Lavrov, “Putin, bugün Mısırlı mevkidaşı Sisi ile yaptığı telefon görüşmesinde bu konuyu ele aldı. Sonraki etaplarda Suudi Arabistan, Katar, Irak ve Ürdün gibi Suriye’de nüfuzu bulunan ülkeleri bildiriye dahil etmek gerekecek” dedi.

BM

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, BM’nin Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye konusundaki girişimlerinin uygulamaya geçirilmesi konusunda katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, De Mistura ile Lavrov bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Suriye krizinin çözümü için etkili bir siyasi çözüm başlatılması yönünde fikir alışverişi yaptı. Görüşmede De Mistura, Rusya, Türkiye ve İran’ın Suriye konusundaki girişimlerinin uygulamaya geçirilmesine, ateşkese ve Astana görüşmeleri için anlaşma hazırlanmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti. De Mistura, üçlü görüşmenin sonuçlarını da desteklediklerini söyledi.

‘YALAN BİLGİLER VERMEYİ DURDURUN’

Lavrov ise BM Genel Sekreterliği’nin ilgili birimleri ve bazı BMGK üyelerinin Halep’teki durumla ilgili yalan bilgiler vermeye ve bu bilgileri Suriye hükümetine yönelik düşmanca tavrı alevlendirmek için kullanmaya son vermesini istedi. Lavrov, söz konusu tarafların, yanlış bilgi vermek yerine, Rusya’nın suriye’deki ateşkes izleme merkezinin Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ve Dünya Sağlık Örgütü ile düzenlediği insani yardım operasyonlarına katılmaları gerektiğini söyledi.

SURİYE ULUSAL KOALİSYONU

Suriyeli muhaliflerinin çatı örgütlerinden, Türkiye merkezli Suriye Ulusal Koalisyonu da ateşkesi doğruladı.

Koalisyon’un sözcüsü Ahmed Ramadan Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada “Ulusal Koalisyon anlaşma için desteğini belirtiyor ve tüm tarafları ona uymaya çağırıyor” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık