AktüelKıbrıs SorunuStefanu: Yurdunu seven her Kıbrıslı iki devletli çözümü kesin olarak reddetmelidir

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Erdoğan’ın son açıklamalarını kışkırtıcı olarak niteleyerek bu açıklamaların Kıbrıs halkına karşı bir provokasyonu teşkil ettiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Erdoğan’ın son açıklamalarını kışkırtıcı olarak niteleyerek bu açıklamaların Kıbrıs halkına karşı bir provokasyonu teşkil ettiğini söyledi. Erdoğan’ın açıklamalarının uluslararası hukuk ve Kıbrıs sorununun müzakere ve çözüm zeminini belirleyen BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu belirten Stefanu, aynı zamanda BM Genel Sekreteri tarafından yapılacak gayri resmi toplantıya da zarar verdiğini kaydetti.

“İki devletli çözüm Kıbrıs için bir seçenek değildir. Her türlü ayrılıkçı çözüm halkımız için yeni tehlikeli maceraların başlangıcı olacaktır. Kıbrıslırumlar için kendi yurtlarının yarısını sonsuza dek kaybetmeleri anlamına gelecektir. Kıbrıslıtürkler için toplumsal varlıklarının kademeli olarak yok olması anlamına gelecektir” diyen Stefanos Stefanu,  bölünmenin adada öngörülemeyen tehlikelerle birlikte yeni bir kalıcı gerilim ve güvensizlik döngüsüne yol açacağı uyarısında bulunarak, yurdunu seven Kıbrıslırum veya Kıbrıslıtürk, her Kıbrıslının iki devletli çözüm fikrini kesin olarak reddetmesi gerektiğinin altını çizdi.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, konfederasyon ya da iki devletli çözümü asla kabul etmeyeceği mesajını AKEL’in ilgili tüm taraflara göndermekte olduğunu belirterek, tek seçeneğin BM Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlandığı gibi siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü olduğunun altını çizdi. Stefanu bu hedefe ulaşmanın tek yolunun ise müzakerelerin Guterres Çerçevesi ve kaydedilen yakınlaşmalar temelinde Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesi olduğunu vurguladı.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, sadece yurdumuzun ve halkımızın kurtuluşu ve yeniden birleşmesiyle gelecek nesillere barış ve güvenlik dolu bir gelecek sağlanabileceğini kaydetti. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık