AktüelEkolojiSri Lanka’da batan tankerin yarattığı çevre felaketi büyüyor: 300 ton petrol denize sızdı

Sri Lanka'da kimyasal madde taşıyan geminin batmasının ardından, yangında yok olmayan kimyasalların geminin yakıtı olan 300 ton petrolle denize sızarak kıyıdaki biyolojik yaşamı yok etme tehlikesi taşıdığı belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 5, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sri Lanka’da kimyasal madde taşıyan geminin batmasının ardından, yangında yok olmayan kimyasalların geminin yakıtı olan 300 ton petrolle denize sızarak kıyıdaki biyolojik yaşamı yok etme tehlikesi taşıdığı belirtildi.

Sri Lanka‘da 20 Mayıs’ta Colombo Limanı‘nda çıkan yangının ardından batmaya başlayan kimyasal madde yüklü X-Press Pearl gemisi, ülkeyi çevre felaketiyle karşı karşıya bıraktı.

Sri Lankalı yetkililer, Singapur bandıralı kimyasal madde yüklü konteyner gemisinin arka tarafının dibe indiği; sızıntıya karşı gemiyi tedbiren açıklara çekme olanağının kalmadığını bildirdi.

Ülkenin plajları, yangının hemen ardından yangınından kaynaklanan serpintinin getirdiği enkaz ve plastik topak dalgalarının oluşturduğu plastik bir “kar” tabakasıyla kaplanmıştı. Gemi,  78 ton plastik pelet taşıyordu.

25 ton nitrik asit ve diğer kimyasallar taşıyan gemideki sızıntının, büyük bir çevre felaketine yol açacağından endişe ediliyor.

1500 konteynerden 81’i ‘tehlikeli madde’ taşıyordu

Geminin gümrük manifestosunda 1500 konteyner taşıdığı, bunlardan 81’inin “tehlikeli madde içerdiği” bilgisi yer alıyor.

Operatör şirketten yapılan açıklamada, gemideki kimyasal maddelerin büyük bölümünün yangında yok olduğu bildirilirken, kalan kimyasalların geminin yakıtı olan 300 ton petrolle denize sızarak kıyıdaki biyolojik yaşamı yok etme tehlikesi taşıdığı ifade edildi.

Sri Lanka Hükümeti, kıyıdan 80 kilometre açığa kadar bölgede balık avlamayı yasaklarken Hint donanmasının desteğiyle olası sızıntıya karşı önlem almaya çalışıyor.

Sri Lanka Çevre Bakanı Mahinda Amaraweera, yaptığı açıklamada, olası sızıntının çevreye vereceği zararı hesaplamanın güç olduğunu belirtti. Yangının neden çıktığı ve gemi işletmecisinin sorumluluğunun bulunup bulunmadığının soruşturulduğunu ifade eden Bakan Amaraweera, “Bu felakete ihmalkarlık sebep olduysa sorumluların cezalandırılması gerek” dedi.

Sri Lanka polisi olayla ilgili soruşturma başlatırken Colombo Mahkemesi geminin kaptanı, mühendisi ve yardımcı mühendisine yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

Hükümet ayrıca gemi işletmecisine tazminat davası açılacağını bildirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık